Obejmowanie nowych nietypowych form zatrudnienia obowiązkiem ubezpieczenia społecznego wymaga refleksji mającej na uwadze to, że o istnieniu zatrudnienia stanowi przysługująca z jego tytułu płaca, spełniająca ważną funkcję społeczną, bo będąca źródłem stałego dochodu służącego utrzymaniu i zaspakajaniu potrzeb życiowych zatrudnionego i jego rodziny oraz podstawą finansowania instytucji ubezpieczenia społecznego. „Zatrudnienie” pozbawione tej funkcji społecznej nie pozostaje w związku z ryzykiem socjalnym. Nie generuje tego ryzyka, gdyż określone niebezpieczeństwa nie pozbawiają zdolności do uzyskiwania środków do życia, ani też nie stwarza podstaw materialnych do jego zabezpieczenia. Także brak szeroko rozumianej ochrony życia i zdrowia oraz pozostałych interesów życiowych osób „zatrudnionych” w procesie ich aktywności dochodowej oznacza, że ich zdolność do „zatrudnienia” nie leży w interesie ogółu.
Poniżej przedstawiamy plan wydarzenia:
18.30 – 18.50 – Przywitanie gości
- Dr hab. prof. UŁ Tomasz Duraj, kierownik CNSZ WPiA UŁ
- Dr Marcin Krajewski, sekretarz CNSZ WPiA UŁ
- Pani prof. dr hab. Dorota Dzienisiuk, Katedra Prawa Pracy i Polityki Społecznej WPiA UW, wiceprzewodnicząca oddziału warszawsko-łódzkiego PSUS.
18.50 – 19.50 – Dr hab. prof. UWr. Renata Babińska-Górecka, Nowe nietypowe formy zatrudnienia a podleganie ubezpieczeniom społecznym w kontekście wymogów norm MOP III generacji
19-50 – 21.00 – Dyskusja
Wydarzenie odbędzie się w formule on-line, na platformie MS Teams. Obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny.