Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konkurs na stanowisko stypendysty w projekcie NCN

13.10.2024 - 23:04, aktualizacja 13.10.2024 - 23:04
Redakcja: katarzynakliszcz

Szanowni Państwo,

w imieniu dr A. Klimaszewskiej z WPiA UG, uprzejmie proszę o udostępnienie wśród Pańskich studentów i doktorantów informację o otwartym konkursie na stanowisko stypendysty w projekcie badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. Tsunami czy delikatny przypływ? Europejska myśl prawna w zderzeniu z francuskim Kodeksem handlowym z 1807 r.

Oprócz poniższego linku do konkursu załączam również streszczenie opisu projektu.
https://www2.ncn.gov.pl/baza-ofert/?akcja=wyswietl&id=225840

Wszelkie wątpliwości i pytania, proszę kierować mailowo do dr A. Klimaszewskiej (anna.klimaszewska@prawo.ug.edu.pl).

 

 

Streszczenie projektu:

Nr rejestracyjny: 2022/47/B/HS5/00879; Kierownik projektu: dr Anna Maria Klimaszewska

 

Na to, jak ludzie interpretują i przetwarzają informacje, bardzo duży wpływ ma sposób, w jaki dana informacja została przekazana – jaka narracja została przyjęta. Wykorzystują to np. politycy i mass media, dostarczając poprzez swoje narracje swoistych „ram” dla społecznego postrzegania różnych zjawisk. Naukowcy badają te zagadnienia od dziesięcioleci. Nikt jednak do tej pory nie sprawdził, jaki wpływ na różne sfery naszego życia mają ramy narzucone przez ustawodawcę, który, tworząc prawo, wprowadza znacznie bardziej ingerujące i złożone ramy niż np. te swobodnie tworzone przez uczestników debat politycznych.
Działalność ustawodawcy przybiera różne formy. Nie ulega jednak wątpliwości, że szczególną w niej rolę odgrywają kodeksy prawa. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że są one usystematyzowanymi i kompleksowymi zbiorami norm. Stanowią one przede wszystkim (przynajmniej w założeniu) główny punkt odniesienia w danej dziedzinie i niosą za sobą silny ładunek ideologiczny, tworząc tym samym ramy dla danego obszaru aktywności społecznej.
Celem projektu jest przeanalizowanie po raz pierwszy efektu ramy narzuconej przez ustawodawcę za pomocą kodeksu prawa w odmiennych warunkach społeczno-gospodarczych. Analiza
porównawcza studiów przypadków z różnych kultur prawnych pozwoli na odtworzenie sposobu, w jaki pierwszy na świecie nowożytny kodeks handlowy – francuski kodeks z 1807 r. wydany na polecenie Napoleona Bonaparte – rezonował w europejskiej myśli prawnej i jak wpłynął na europejski dyskurs prawny w XIX wieku. Nie mając konkurencji przez wiele dekad, znacząco oddziaływał na systemy prawne na całym świecie. Zostanie zatem porównane jego oddziaływanie jako „ramy” w różnych
krajach.

Dzięki zastosowaniu interdyscyplinarnej metodologii i narzędzi cyfrowych projekt stworzy zupełnie nowe podejście do prawa, wytyczając tym samym ścieżkę do prowadzenia podobnych badań w odniesieniu do pozostałych dziedzin prawa dowolnych państw i epok.

return to top