Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Warsztaty “Pomysł na przemysł (kreatywny)”

10.03.2023 - 11:58 aktualizacja 23.08.2023 - 14:34
Redakcja: Andrzej Szczurek

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach “Pomysł na przemysł (kreatywny)”, które odbędą się w dniach 17-20 kwietnia 2023 r. Wraz z ekspertami, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak zajmować się dziedzictwem poprzemysłowym. W ich trakcie przewidziane jest zwiedzania obiektów, zaplanowane są wykłady i ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy poznają metodę myślenia projektowego, która jest procesem prowadzącym do kreatywnych rozwiązań. Dowiedzą się, jak budować oferty komercyjne i kulturalne, czym są persony i jak je opracowywać. Nauczą się narzędzi, które można wykorzystać na studiach i w przyszłej pracy.

Wydarzenie to kierowane jest do studentów Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji drugiego i trzeciego roku studiów I stopnia oraz pierwszego i drugiego roku studiów II stopnia wszystkich kierunków. Rekrutacja trwa do 31 marca 2023 r. Dokumenty rekrutacyjne można odebrać, a po wypełnieniu złożyć, w pok. B1.14 w budynku Głównym (jest możliwość przesłania dokumentów na adres email). Wszelkie pytania proszę kierować na adres: anna.drozdz@us.edu.pl

Wydarzenie to odbywa się w ramach projektu „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany”.

Naszymi ekspertami będą twórcy i członkowie studia projektowego Wzorro Design.

Więcej na: www.wzorro.com

Program warsztatów

Warsztaty składają się z dwóch modułów: teoretyczno-poznawczego i warsztatowo-praktycznego.

W pierwszej kolejności zwiedzane będą dwa poprzemysłowe obiekty:

Fabryka Porcelany (inwestycja prywatna), Katowice – Porcelana Śląska Park to miejsce prowadzone przez prywatnego inwestora, skupiające działalność kilkudziesięciu firm. Organizowane tam są również wydarzenia kulturalne. Ważnym aspektem projektu jest lokalizacja oraz istniejąca już zabudowa, jaką stanowi teren byłej fabryki Porcelany Śląskiej, dawniej fabryki porcelany Bogucice, a jeszcze wcześniej fabryki porcelany Giesche.

Muzeum Hutnictwa (instytucja miejska), Chorzów – Muzeum Hutnictwa jest niedawno powstałą instytucją miejską Chorzowa, ulokowaną na terenie dawnej Huty Królewskiej. Zwiedzanie obejmować będzie zapoznanie się z historią dawnego zakładu przemysłowego, powstania obiektu oraz jego bieżącą działalnością. Uczestnicy warsztatów spotkają się także z byłym pracownikiem huty oraz odbędą spacer po Chorzowie.

Wprowadzeniem do warsztatów będą wykłady na temat:

1. Jak to robią w Europie. Przykłady rewitalizacji i aktywizacji obiektów i terenów poprzemysłowych
  2. Kim jest odbiorca, czyli jak opracować persony
  3. Design Thinking – dlaczego może być przydatne?

Zadanie warsztatowe Metoda  “What How Why” (Co Jak Dlaczego”)

Opisanie idei działalności obu organizacji (Fabryki i Muzeum):
CO robi się w instytucji?
JAK jest to robione?
DLACZEGO dana organizacja istnieje?

Layout_prezentacji_JUWM (PowerPoint)

Logo na dokumenty kolorowe (word)

Działania realizowane w ramach projektu „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany” POWR.03.05.00-00-Z301/18-00

Projekt pt. „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany”