Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

studia stacjonarne i niestacjonarne, jednolite magisterskie

na Wydziale UŚ w Cieszynie

Studia są kierowane do osób zainteresowanych pracą:

  • w charakterze nauczyciela przedszkola lub klas I-III w szkołach podstawowych, szkołach sanatoryjnych i prewentoryjnych w systemie szkolnictwa publicznego i niepublicznego,
  • w firmach specjalizujących się w opiece, wychowaniu i edukacji dzieci
  • we wszelkich przedsięwzięciach związanych z edukacją i wychowaniem na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Program kształcenia na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna spełnia wymagania umożliwiające absolwentom uzyskać przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela w przedszkolu i w klasach I-III szkoły podstawowej. Tego typ uprawnień nie można uzyskać na innych kierunkach studiów, ani w ramach studiów podyplomowych.

Na rynku pracy są poszukiwani i jest dużo ofert zatrudnienia dla nauczycieli w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych.

O kierunku O kierunku

Celem 5-letnich studiów (10 semestrów) na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna jest przygotowanie studenta/studentki do pełnienia roli kompetentnego nauczyciela przedszkola oraz nauczyciela klas I-III szkoły podstawowej, wyposażenie w wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie pracy pedagogicznej z dziećmi oraz rozwijanie indywidualnych predyspozycji wychowawczych. Absolwent posiada pełne przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i klasach I–III szkół podstawowych.

Do czynników znacząco podnoszących jakość kształcenia na kierunku należy zaliczyć:

  • udział studentów w praktykach specjalistycznych, co umożliwia nabycie profesjonalnych kompetencji organizowania i realizowania procesów edukacyjnych oraz wychowawczych,
  • rozwój naukowy i podjęcie dodatkowych działań na rzecz współpracy ze środowiskiem lokalnym i innymi środowiskami naukowymi w ramach działających kół naukowych.

Absolwent kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna posiada kwalifikacje i jest przygotowany do:

  • wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola, klas I-III w szkołach podstawowych, szkołach sanatoryjnych i prewentoryjnych w systemie szkolnictwa publicznego i niepublicznego,
  • pracy w firmach specjalizujących się w opiece, wychowaniu i edukacji dzieci oraz wszelkich przedsięwzięciach związanych z edukacją i wychowaniem na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
  • pracy opiekuna dziecka młodszego w klubach dziecięcych, żłobkach, w charakterze opiekuna dziennego i niani, co otwiera szerokie możliwości zatrudnienia w istniejących placówkach opieki, a także nowych formach opieki tworzonych w oparciu o Ustawę z dnia 4 lutego 2011 roku (Dz. U. z 2023 r. poz. 204) o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Absolwent dysponuje dodatkowymi umiejętnościami niezbędnymi w pracy pedagoga szkolnego, wychowawcy świetlicy szkolnej lub środowiskowej. Jest również w pełni kompetentny do samodzielnego organizowania procesów edukacyjnych i wychowawczych w ramach własnej działalności gospodarczej, wolontaryjnej lub charytatywnej.

Ukończenie studiów uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych, dotyczących doskonalenia pracy nauczyciela, zdobywania dodatkowych kwalifikacji i kompetencji (np. z zarządzania, terapeutycznych, nauczania przedmiotowego).

Specjalności Specjalności

Na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna nie są przewidziane specjalności  –  zgodnie z obowiązującymi wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019r. w sprawie standardu przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z dnia 2 sierpnia 2019r., poz. 1450 – załącznik 2).

Karta kierunku – program studiów Karta kierunku – program studiów

Szczegółowe informacje o przedmiotach, etapach oraz specyfice kierunku znajdziesz w programie studiów:

pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, studia stacjonarne, jednolite magisterskie

https://informator.us.edu.pl/programmes/list/long/PP/W6-SMPP19.2024/

pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, studia niestacjonarne, jednolite magisterskie

https://informator.us.edu.pl/programmes/list/long/PP/W6-NMPP19.2024/

 

Kryteria kwalifikacji Kryteria kwalifikacji

Szczegółowe informacje na temat kryteriów kwalifikacji znajdziesz w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRC), w zakładce dotyczącej rekrutacji lub w załączonym dokumencie:

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, stacjonarne, jednolite magisterskie (str. 12)

https://us.edu.pl/kandydat/wp-content/uploads/sites/13/Kandydat/Kryteria-2025_2026/zal_do_573_2024_6_WYDZIAL_SZTUKI_I_NAUK_O_EDUKACJI.pdf

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, niestacjonarne, jednolite magisterskie (str. 12 i 13)

https://us.edu.pl/kandydat/wp-content/uploads/sites/13/Kandydat/Kryteria-2025_2026/zal_do_573_2024_6_WYDZIAL_SZTUKI_I_NAUK_O_EDUKACJI.pdf

Dlaczego warto u nas studiować? Dlaczego warto u nas studiować?

Na studiach został położony nacisk na kształcenie praktyczne oraz zajęcia warsztatowe, odbywające się w pracowniach wyposażonych w multimedialne środki dydaktyczne. Zajęcia są prowadzone w kameralnych grupach z wykorzystaniem wyselekcjonowanych i potrzebnych w przygotowaniu zawodowym pomocy edukacyjnych i naukowych.

Organizacja wykładów, zajęć w formie ćwiczeń uwzględnia również kształcenie z zastosowaniem metod i technik uczenia trybie zdalnym.

Tygodniowy harmonogram zajęć obejmuje 3-4 dni nauki.

Student / studentka uzyskuje fachowe przygotowanie dzięki zajęciom z ekspertami, kreatywną kadrą pedagogiczną z przedszkoli i szkół podstawowych, z którymi podejmują cykliczną współpracę nauczyciele akademiccy.

Przyjaźnie nastawiona, wyrozumiała, pomocna i wykfalifikowana kadra akademicka gwarantuje satysfakcję ze studiowania.

Dzięki studiom na tym kierunku absolwenci zdobywają, poszukiwane na polskim rynku, kompetencje zgodne z najnowszymi standardami przygotowania zawodowego oraz światowymi tendencjami w tym obszarze, a tym samym otwierają przed sobą ciekawe perspektywy pracy zawodowej.

Co nas wyróżnia? Co nas wyróżnia?

Atutem jest wykwalifikowana kadra dydaktyczna, prezentująca wysoki potencjał naukowy oraz doświadczenie praktyczne i metodyczne, a która ustawicznie doskonali się zawodowo, szkoląc się m.in. z zakresu dydaktyki szkoły wyższej, tutoringu, wzmacniania kompetencji społecznych, pracy ze studentami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Zajęcia dydaktyczne odbywają się w małych grupach ćwiczeniowych, sprzyjających integracji i budowaniu atmosfery przyjacielskiej współpracy. Niektóre z przedmiotów są prowadzone przez „visiting profesors” – nauczycieli akademickich z zagranicy.

Nauczyciele akademiccy – zrzeszeni w Stowarzyszeniu Wspierania Edukacji Międzykulturowej oraz w Polskim Towarzystwie Pedagogicznym Oddział w Cieszynie (funkcjonującym przy WSNE) – działają wraz ze studentami pedagogiki na rzecz popularyzowania i rozwoju osiągnięć nauk pedagogicznych.

Studenci mogą włączyć się w wiele dodatkowych aktywności, które zaprocentują w późniejszej pracy zawodowej i pod względem rozwoju wielu umiejętności interpersonalnych. Już na I roku studiów stacjonarnych mają możliwość zgłoszenia się m.in. do projektu „Mistrzowie Dydaktyki”, który wykorzystuje model tutoringu w kształceniu akademickim.

Studia na cieszyńskim wydziale należą do bardzo atrakcyjnych ze względu na jego interdyscyplinarny charakter – w jednym miejscu działają i podejmują współpracę naukową przedstawiciele nauk społecznych, humanistycznych oraz środowisk artystycznych – muzycznych i plastycznych. Powstają projekty badawcze, organizowane są spotkania  naukowe, sesje artystyczne i wydarzenia kulturalne.

Kampus Cieszyn pozwala przekonać się, na czym polega idea miasteczka akademickiego wszystkie obiekty uczelni znajdują się na jego terenie, niemal na wyciągnięcie ręki. Oprócz sal wykładowych i pracowni, są tutaj zlokalizowane: biblioteka, akademiki, basen, hala gimnastyczna, stołówka, galeria uniwersytecka. Studenci i studentki nie muszą tracić czasu na dojazdy.  Infrastruktura wydziału jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Atutem są przygraniczne położenie i kompaktowość Cieszyna, w którym wszędzie jest blisko, a wystarczy półgodzinny spacer, żeby z Kampusu Cieszyn dotrzeć nawet do Republiki Czeskiej. Lokalizacja Cieszyn sprzyja też wypadom w góry – można wyruszyć na szlak po polskiej stronie i zakończyć wędrowanie po czeskiej lub odwrotnie. Śląsk Cieszyński to region, który może inspirować lokalną historią, architekturą, rzemiosłem i dziedzictwem kulturowym, regionalną kuchnią oraz przyrodą.

Gdzie i czego będziesz się uczyć? Gdzie i czego będziesz się uczyć?

Na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna student / studentka realizuje moduły, obejmujące przygotowanie pedagogiczne i nauczycielskie zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi, które ujęte zostały w bloki:

  • psychologiczny
  • ogólnopedagogiczny
  • humanistyczno-społeczny
  • ogólnodydaktyczny
  • pedeutologiczny
  • medialno-technologiczny
  • zdrowotny
  • projektowo-badawczy
  • wprowadzający
  • polonistyczny
  • matematyczny
  • społeczno-przyrodniczy
  • techniczno-informatyczny
  • artystyczny
  • diagnostyczno-terapeutyczny
  • prakseologiczny – wychowanie przedszkolne
  • prakseologiczny – edukacja wczesnoszkolna
  • język obcy (angielski i francuski)
  • praca z dzieckiem w środowisku zróżnicowanym kulturowo
  • przedmioty fakultatywne

praktyki pedagogiczne.

Gdzie są prowadzone zajęcia? Gdzie są prowadzone zajęcia?

Większość zajęć odbywa się w budynku B (głównym) Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie przy ul. Bielskiej 62. Zajęcia o charakterze artystycznym, sportowym czy lektoraty są prowadzone w specjalistycznych pracowniach i salach w sąsiednich budynkach, stanowiących integralną część Kampusu Cieszyn.

Mapa Kampusu Cieszyn: https://us.edu.pl/wydzial/wsne/wp-content/uploads/sites/20/Nieprzypisane/Mapa-kampusu-w-Cieszynie.pdf

Zajęcia praktyczne z metodyki wychowania przedszkolnego oraz metodyki edukacji wczesnoszkolnej odbywają się w placówkach przedszkolnych i szkolnych w Cieszynie, na terenie Śląska Cieszyńskiego lub innych miejscowościach woj. śląskiego.

Co robią nasi absolwenci? Co robią nasi absolwenci?

Absolwent/absolwentka kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna są przygotowani do pracy:

  • w charakterze nauczyciela przedszkola, klas I-III w szkołach podstawowych, szkołach sanatoryjnych i prewentoryjnych w systemie szkolnictwa publicznego i niepublicznego,
  • w firmach specjalizujących się w opiece, wychowaniu i edukacji dzieci
  • we wszelkich przedsięwzięciach związanych z edukacją i wychowaniem na poziomie przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
  • jako opiekun dziecka młodszego w klubach dziecięcych, żłobkach,
  • w charakterze opiekuna dziennego i niani (co otwiera szerokie możliwości zatrudnienia w istniejących placówkach opieki, a także nowych formach opieki tworzonych w oparciu o Ustawę z dnia 5 stycznia 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3).

Absolwent dysponuje:

  • dodatkowymi umiejętnościami niezbędnymi w pracy pedagoga szkolnego,
    wychowawcy świetlicy szkolnej lub środowiskowej,
  • jest w pełni kompetentny do samodzielnego organizowania procesów edukacyjnych i wychowawczych w ramach własnej działalności gospodarczej, wolontaryjnej lub charytatywnej.

Absolwent posiada pełne kompetencje pedagogiczne i nauczycielskie. Ukończenie studiów uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych, służących doskonaleniu pracy nauczyciela i zdobywaniu dodatkowych kwalifikacji i kompetencji (np. z zarządzania, terapeutycznych, nauczania przedmiotowego).

https://www.facebook.com/reel/898327351743091/?s=single_unit&__cft__[0]=AZWVB0yl2HGt6sPRf7labWMlrWAz6peYGSa4_8T5wxW2VgvKorSKw_o3ZZKqPumiLlWCByhz-wj0fkJwIF8wOmWDfkbtzL5tQYqLxYt8G_VVYG1Th_VuE3vffggw9mpkg-tdRzuoDekBx7ySTSfHmyfiUcjE8RYKpDwdw4iFiUeIHlMhXw2ioEA08kGdXhcE8s_uzcsXhVBDq7vv283RryPT&__tn__=H-R

https://www.facebook.com/103538158480957/posts/369869465181157/?app=fbl

Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ
ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn
tel. 33 854 61 78
agnieszka.kmiotek@us.edu.pl
justyna.staron@us.edu.pl

Opłaty Opłaty

Informacje dotyczące opłat związanych ze studiami znajdziesz na stronie UŚ.

https://us.edu.pl/kandydat/rekrutacja-na-studia-krok-po-kroku/oplaty-zwiazane-ze-studiami/

return to top