Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
doktorant
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja „Przestrzenie nostalgii we współczesnej kulturze audiowizualnej”

26.04.2021 - 13:47 aktualizacja 26.04.2021 - 13:51
Redakcja: dianapasek
Tagi: doktorant, koło naukowe, kultura audiowizualna

Zapraszamy na konferencję „Przestrzenie nostalgii we współczesnej kulturze audiowizualnej”.

Jedną z charakterystycznych cech najnowszej kultury audiowizualnej są nostalgiczne powroty do przeszłości. Powroty te mogą przybierać różne formy, oscylując między biegunami retromanii i stylizacji o krytycznym i subwersywnym potencjale. Fenomen serialu „Stranger Things” (2016–), najnowsze adaptacje powieści Stephena Kinga („To”, 2017, 2019), remaki („Laleczka”, 2019) lub sequele kultowych realizacji („Blade Runner 2049”, 2017; „Tron: Dziedzictwo”, 2010) oraz filmy stylizowane na wytwory z lat 80. i 90. („Coś za mną chodzi”, 2014) to tylko przykładowe przejawy zjawiska, którego podstawą jest nostalgia za ostatnimi dekadami poprzedniego wieku. Co istotne, tendencja ta przejawia się zarówno w kulturze głównego nurtu, jak i dochodzi do głosu w obszarze twórczości niezależnej.

„Przestrzenie nostalgii we współczesnej kulturze audiowizualnej” to konferencja poświęcona roli, jaką w popkulturowej retromanii pełnią konkretne przestrzenie i pejzaże. Domek na drzewie, garaż, motel, klub nocny, wypożyczalnia kaset wideo, szafa, domowa piwnica, kino, salon gier, chata w lesie, szkolny strych, wagon metra, budka telefoniczna, samochód, szkolny autokar czy nawiedzony dom na wzgórzu to miejsca, w których rozgrywa się akcja wielu scen kultowych filmów. Przywoływane we współczesnym kinie popularnym oraz serialach, przestrzenie te stanowią jeden z nośników nostalgii za minionymi czasami, niekiedy podlegając ciekawym reinterpretacjom.

Do udziału w konferencji, w której refleksja o nostalgii i retromanii spotyka się z badaniami nad przestrzenią filmową, filmscape studies oraz landscape studies, zapraszamy studentów i doktorantów zainteresowanych zagadnieniami takimi jak:

  • charakterystyczne przestrzenie otwarte i zamknięte w filmach gatunkowych oraz ich współczesnych reinterpretacjach / dekonstrukcjach
  • kultowe lokacje w kultowych (i nie tylko) filmach
  • rola konkretnych przestrzeni we współczesnej filmowej retromanii
  • symbolika przestrzeni zamkniętych i otwartych w popularnych filmach i serialach różnych epok
  • poetyka filmowej przestrzeni
  • filmowy pejzaż jako nośnik nostalgii

 

Wydarzenie przeznaczone jest dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego. Propozycje tematów wystąpień wraz z abstraktem (max. 700 słów) można przesyłać na adres kinotok@us.edu.pl w terminie do 16 maja 2021 r.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Planowana jest publikacja konferencyjnych wystąpień w recenzowanym Ogólnopolskim Nieregularniku Kół Naukowych „Kwadratura Koła”.

 

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/538853423771057

return to top