W środę 17 maja, w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, odbędzie się studenckie wydarzenie „LGBTQiA(kcja) w Uniwersytecie Śląskim”. Tego dnia na Wydziale Nauk Społecznych UŚ (ul. Grażyńskiego 53, sala 101, I piętro, prawa strona budynku) odbędą się prelekcje, otwarte forum dyskusyjne oraz integracja studentów LGBTQiA, ich sojuszników oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką.
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat kwestii związanych z osobami LGBTQiA oraz promowanie równości i szacunku wobec studentów przynależących do tej społeczności. Otwarte forum dyskusyjne będzie okazją do zastanowienia się nad problemami i wyzwaniami, które osoby z tej grupy napotykają.
Program
9:30 – Otwarcie spotkania: Julia Pawełek, Nikodem Mroczek, dr Michał Brol (Pełnomocnik Dziekana WNS ds. studenckich).
Prelekcje:
09:40 – Odbiór filmowych i serialowych reprezentacji osób transpłciowych przez przedstawicieli tej grupy: Karolina Juras (studentka psychologii realizująca badania naukowe w ramach projektu tutoringowego pod opieką dr Agnieszki Skorupy z Instytutu Psychologii UŚ).
10:00 – Walka między faktami a poszukiwaniem znaczenia, czyli o widoczności osób zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem w obszarze pracy pomocowej i badań naukowych: mgr Radosław Pujanek (Stowarzyszenie Tęczówka w Katowicach, Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Katowicach).
10:20 – Po mniej radosnej stronie tęczy. O radzeniu sobie i konsekwencjach iluzorycznej równości: mgr Dominik Adamek (Instytut Nauk Medycznych, Wydział Lekarski, Uniwersytet Opolski; Fundacja na Rzecz Zdrowia i Włączenia Społecznego „Trzy Końce”).
10:40 – Stres mniejszościowy w populacji osób transpłciowych i niebinarnych: mgr Tomasz Jakubowski (Instytut Psychologii UŚ, współpracuje z Fundacją Trans-Fuzja oraz ze Stowarzyszeniem Tęczówka w Katowicach).
11:00 – Czas na pytania.
11:15 – Przerwa.
11:30 – Otwarte forum dyskusyjne, do którego zapraszamy wszystkich chętnych, a w którym wezmą udział wyżej wymienieni prelegenci oraz:
- dr hab. Agnieszka Bielska-Brodziak, prof. UŚ (Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta),
- dr Marlena Drapalska-Grochowicz (pełnomocnik Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta),
- mgr Justyna Lipka (Instytut Psychologii UŚ, doktorantka Szkoły Doktorskiej UŚ),
- Jakub Knapik (Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego, WNS UŚ),
- Dagmara Cioska (studentka psychologii UŚ).
Tego samego dnia studentki Wydziału Humanistycznego zapraszają o godz. 16.00 na prelekcje połączone z pokazem filmu dokumentalnego „Ujawnienie”: us.edu.pl/event/lgbtq-w-komunikacji-jak-zwracac-sie-do-osob-niebinarnych-i-transplciowych.