Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

LGBTQ+ w komunikacji. Jak zwracać się do osób niebinarnych i transpłciowych?

04.05.2023 - 09:21, aktualizacja 04.05.2023 - 09:21
Redakcja: wc-a
Tagi: językoznawstwo

Wszystkie informacje o wydarzeniu są zawarte w treści

17 maja jest Międzynarodowym Dniem Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Tego dnia, o godz. 16.00 w sali kinowej na Wydziale Humanistycznym UŚ (ul. Uniwersytecka 4) odbędzie się prelekcja oraz pokaz filmu „Ujawnienie”.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak zwracać się do osób niebinarnych i transpłciowych. Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat kwestii związanych z osobami LGBTQ+ oraz promowanie szacunku i równości wobec społeczności osób niebinarnych i transpłciowych.

Prelekcję poprowadzą:

  • dr Ewa Biłas-Pleszak, prof. UŚ – językoznawczyni z Wydziału Humanistycznego UŚ specjalizująca się w badaniach interdyscyplinarnych. W pracy dydaktycznej skupia się na komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji i sztuce publicznego przemawiania. Jest członkinią wielu organizacji związanych z językoznawstwem i pełni funkcję przewodniczącej Katowickiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz jest współzałożycielką i wiceprezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Instytutu Języka Polskiego UŚ „Via Linguae”,
  • mgr Agnieszka Marynowicz – certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, psycholożka i socjolożka. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie SWPS w Katowicach, a także szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Posiada specjalizacje w psychoterapii dzieci i młodzieży oraz psychoterapii par i rodzin.

Po prelekcji odbędzie się pokaz filmu „Ujawnienie”, który porusza tematykę związana z tożsamością płciową oraz walką z dyskryminacją.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Zapisy trwają do 15 maja włącznie. Liczba miejsc jest ograniczona.

HARMONOGRAM

16.00 – początek spotkania

16.10 – prelekcja dr Ewy Biłas-Pleszak, prof. UŚ – „Język inkluzywny: jak nowy słownik może pomóc w tworzeniu bardziej równościowego środowiska na uczelni”

16.30 – przerwa

16.35 – prelekcja mgr Agnieszki Marynowicz – „Zrozumieć różnorodność: komunikacja z osobami niebinarnymi i poza-binarnymi z punktu widzenia psychoterapeuty”

16.55 – przerwa

17.10 – seans filmowy „Ujawnienie”

19.00 – zakończenie spotkania

return to top