Szkoła Doktorska

Wizyta prof. Josepha Weilera

25.05.2022 - 14:17 aktualizacja 25.05.2022 - 14:17
Redakcja: dianapasek
Tagi: gość, prawo, profesor wizytujący, spotkanie

Na przełomie maja i czerwca na naszej uczelni gościł będzie prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler – wybitny amerykański prawnik, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, międzynarodowego oraz unijnego.

Prof. Weiler brał czynny udział w pracach zespołu przygotowującego tekst Deklaracji Praw i Wolności Człowieka Parlamentu Europejskiego, a także w panelach arbitrażowych WTO (Światowej Organizacji Handlu) i NAFTA (Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu).

W latach 2013–2016 nasz gość pełnił funkcję rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (European University Institute) we Florencji, a obecnie wykłada na Uniwersytecie Nowojorskim (New York University School of Law) oraz w Centrum Studiów Europejskich (Center for European Studies) na Uniwersytecie Harvarda. Jest także doktorem honoris causa prawa i nauk politycznych na głównych uniwersytetach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Prof. Weiler jest redaktorem naczelnym międzynarodowych czasopism prawniczych, m.in.: „European Journal of International Law” (EJIL) oraz „International Journal of Constitutional Law” (ICON).

Zapraszamy na spotkania z szacownym gościem według następującego harmonogramu:

• 30 maja (poniedziałek), godz. 13.00–16.00, Wydział Teologiczny UŚ (Katowice, ul. Jordana 18) – wykład mistrzowski prof. Weilera pt. „Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej cierpi na chrystofobię, judeofobię i islamofobię?” oraz panel dyskusyjny (wydarzenie odbędzie się w formie zdalnej, a rejestracja trwa do 26 maja);
  • 31 maja (wtorek), godz. 15.30–17.00, Wydział Prawa i Administracji UŚ (Katowice, ul. Bankowa 11A) – debata pt. „Is the Mode of European Integration Through Law Sustainable?”, w której wezmą udział prof. Joseph Weiler oraz dr. hab. Maciej Szpunar, prof. UŚ (rejestracja trwa do 30 maja, godz. 15.00);
  • 1 czerwca (środa), godz. 09.00–10.30, WPiA – seminarium prof. Weilera pt. „How to Write and Supervise a Doctoral Thesis in Law” (rejestracja trwa do 30 maja, godz. 15.00);
  • 1 czerwca (środa), godz, 11.00–12.00, WPiA – seminarium prof. Weilera pt. „Advice to Young Academics: A Strategy for a Successful Career (and a Satisfying Life) in the Age of Quantitative Indicators” (rejestracja trwa do 30 maja, godz. 15.00).

UWAGA: Wszystkie wydarzenia zaplanowane na Wydziale Prawa i Administracji odbywają się wyłącznie w formie stacjonarnej, a rejestracja jest obowiązkowa.