Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Prof. Andrzej Charciarek ekspertem zagranicznym Akademii Nauk Republiki Czeskiej

08.06.2020 - 21:44 aktualizacja 08.06.2020 - 21:44
Redakcja: an

Dr hab. Andrzej Charciarek, prof. UŚ został powołany na eksperta zagranicznego Akademii Nauk Republiki Czeskiej (Akademie věd České republiky), który będzie oceniał działalność naukową jednostek tej instytucji.

Dr hab. Andrzej Charciarek, prof. UŚ od wielu lat ściśle współpracuje z czeskim środowiskiem rusycystycznym i bohemistycznym. Jest członkiem rad naukowych czasopism „Opera Slavica” (Uniwersytet Masaryka w Brnie) i „Philologia Rossica” (Uniwersytet Hradec Králové). Współpracuje z praskimi językoznawcami związanymi z Narodowym Korpusem Języka Czeskiego (Český národní korpus). Jest recenzentem wielu monografii autorskich i wieloautorskich (m.in. ostrawska seria paremiologiczna) wydanych przez Uniwersytet Ostrawski i Uniwersytet Masaryka w Brnie.

Przed laty jako koordynator zainicjował współpracę w ramach programu Erasmus z ośrodkami w Hradec Králové, Ostrawie i Brnie. W listopadzie 2019 roku na zaproszenie Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu wygłosił wykłady z lingwistyki korpusowej dla studentów i pracowników tamtejszej slawistyki.

return to top