Laureaci III edycji konkursu wiedzy o Chorwacji

06.05.2021 - 09:13 aktualizacja 06.05.2021 - 09:13
Redakcja: am
Tagi: Chorwacja, konkurs

22 kwietnia 2021 roku poznaliśmy laureatów III edycji konkursu wiedzy o Chorwacji w województwie śląskim. Konkurs organizowany jest cyklicznie przez Konsulat Republiki Chorwacji w KrakowieKuratorium Oświaty w Katowicach oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy współpracy z władzami województwa śląskiego, pod honorowym patronatem marszałka województwa, Jakuba Chełstowskiego.

Celem konkursu jest przede wszystkim propagowanie wiedzy na temat Chorwacji wśród uczniów szkół podstawowych, zwrócenie uwagi na niezwykłe dziedzictwo historyczno-kulturowe tego znanego szerzej głównie z walorów turystycznych południowosłowiańskiego kraju oraz ogromne – mimo jego niezbyt dużej powierzchni – bogactwo geograficzno-przyrodnicze. Tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter, gdyż stała się jednocześnie idealną okazją do uczczenia 30-lecia niepodległości Chorwacji.

Niestety, aktualna sytuacja epidemiczna wymusiła na organizatorach konkursu zakończenie jego przebiegu już po pierwszym etapie. Laureaci konkursu zostali więc wyłonieni na postawie nadesłanych prezentacji multimedialnych poświęconych historii, zabytkom i tradycjom Chorwacji, jej przyrodzie i geografii bądź też przedstawiających współczesne realia i specyfikę tego kraju. Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr. hab. prof. UŚ Leszka Małczaka (Uniwersytet Śląski w Katowicach), w składzie dr Paulina Pycia-Košćak (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Antonina Kurtok (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Katarzyna Wójcik (Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie) oraz Joanna Sobotnik (Kuratorium Oświaty w Katowicach), pod czujnym okiem Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie, Pawła Włodarczyka, spośród nadesłanych 56 prac wybrała trzy jej zdaniem najlepsze. Najwyższym laurem uhonorowano zespół reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Bieruniu, drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Katowicach, natomiast na najniższym stopniu podium uplasowali się reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach. Nagrody rzeczowe ufundowane przez marszałka województwa śląskiego zostaną wręczone zdobywcom trzech pierwszych miejsc podczas uroczystego koncertu organizowanego przez konsulat z okazji 30-lecia niepodległości Chorwacji we wrześniu b.r.

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane prace.

flaga Chorwacji powiewająca na tle chorwackiego miasta