Wolontariat studentek i studentów filologii angielskiej

06.06.2022 - 10:07 aktualizacja 06.06.2022 - 10:16
Redakcja: mn

Pod koniec marca 2022 r. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach przyjęła w poczet swoich studentów dwadzieścia ukraińskich studentek z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk. Pan Rektor ASP w Katowicach, prof. dr hab. Grzegorz Hańderek zwrócił się z prośbą do Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego o pomoc w zorganizowaniu lekcji języka polskiego dla studentek z Ukrainy. Na prośbę Pana Rektora bardzo szybko odpowiedziała Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ, zapraszając studentki ze Lwowa do uczestnictwa w prowadzonym tam kursie języka polskiego.

Za pośrednictwem Pełnomocnika Dziekana Wydziału Humanistycznego ds. Współpracy Międzynarodowej Pan Rektor ASP poprosił również Wydział Humanistyczny UŚ o możliwość utworzenia krótkiego kursu języka angielskiego dla ukraińskich studentek ASP, który mieliby poprowadzić ich rówieśniczki i rówieśnicy – studentki i studenci filologii angielskiej UŚ. Na prośbę Rektora ASP z entuzjazmem odpowiedziała grupa sześciorga osób. Od początku kwietnia całkowicie dobrowolnie i nie oczekując jakiejkolwiek korzyści prowadzili oni zajęcia z języka angielskiego dla dwudziestki ukraińskich studentek ASP.

Studentki i studenci filologii angielskiej UŚ, którzy zorganizowali i poprowadzili kurs to pani Zuzanna Futyma (I r., spec. naucz.), pani Kinga Horzela (I r., spec. naucz.), pan Miłosz Skupiński (I r., KMT), pani Karolina Wermińska  (I r., spec. naucz.), pani Weronika Wicherek (I r., spec. naucz.) i pan Adam Zuber (I r., spec. naucz.). Zajęcia w dwóch grupach zaawansowania odbywały się co sobotę między 10:00 a 12:00. Nasze studentki i studenci prowadzili je z zapałem i zaangażowaniem, wiedząc że z powodów proceduralnych zajęcia te nie będą mogły być uznane jako część ich praktyk zawodowych. Zajęcia prowadzone były zatem jako wolontariat – dzięki chęci pomocy i sprawdzenia się w roli nauczycielek i nauczycieli.

4 czerwca w rektoracie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach odbyła się miła uroczystość podziękowania sześciorgu studentkom i studentom Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. Wtedy też odbyły się ostatnie zajęcia, bowiem semestr w ASP właśnie dobiega końca. Z naszymi wolontariuszami spotkał się pan prof. Grzegorz Hańderek, Rektor ASP, Pełnomocnik Dziekana Wydziału Humanistycznego, dr hab. Rafał Borysławski, prof. UŚ oraz Dyrektor kierunku filologia angielska, dr Paweł Zakrajewski. Wolontariuszki i wolontariusze z UŚ otrzymali drobne upominki i oficjalne podziękowania od Rektora ASP i Rektora UŚ. Studentkom i studentom UŚ dziękowały również ich własne uczennice – ukraińskie studentki ASP. Koniec zajęć i pożegnanie osłodziły ciastka z truskawkami (własnoręcznie upieczone przez studentki UŚ) i dużo serdeczności.

grupa studentów filologii angielskiej oraz studentki z Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk

grupa studentów filologii angielskiej trzymająca torby prezentowe