Warsztaty stylometryczne dla nauczycielek i nauczycieli akademickich

09.05.2023 - 11:34 aktualizacja 09.05.2023 - 11:34
Redakcja: am

Członkinie i członkowie Centrum Dydaktyki oraz  Zespołu Humanistyki Cyfrowej Wydziału Humanistycznego UŚ zapraszają serdecznie nauczycielki i nauczycieli akademickich na warsztaty stylometryczne, które poprowadzi prof. dr. hab. Jan Rybicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Warsztaty odbędą się 17.05.2023 r. w godz. 10:30-14:00 i zostaną poświęcone pakietowi stylo, służącemu do porównywania tekstów na podstawie częstości słów. Pakiet stylo znajduje zastosowanie w atrybucji autorskiej, ustalaniu wzajemnej chronologii tekstów, wyszukiwaniu słów charakterystycznych i czytaniu na dystans.

W czasie warsztatów uczestnicy zaznajomią się z 3 (trzema) komendami oprogramowania statystycznego R, koniecznymi do uruchomienia stylo.

Znajomość wszelkiego programowania i środowiska R NIE jest wymagana. Każdy uczestnik wykona własną analizę dostarczonych tekstów I sporządzi wykresy przedstawiające układy podobieństw i różnic między wybranymi tekstami klasyki polskiej dostarczonymi przed warsztatami. Jeżeli czas pozwoli, uczestnicy zapoznają się też z działaniem programu Gephi, służącemu do analizy sieciowej wyników uzyskanych w stylo.

Na warsztaty należy przynieść własnego notebooka.

Formularz zapisów: https://formularze.us.edu.pl/warsztaty_szkolenia

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

mężczyzna robiący notatki przy laptopie