Miło nam poinformować, że dr hab. Anna Maj z Instytutu Nauk o Kulturze w dniach 17-19 maja 2024 r. uczestniczyła w międzynarodowej konferencji SZTUKA I AI „Czym jest dzieło sztuki w dobie sztucznej inteligencji?”. Tematem wystąpienia była „Sztuka AI: ewolucja percepcji czy ewolucja wyobraźni?”.
W konferencji wzięli udział światowej sławy artyści, nauczyciele i badacze, co umożliwi pogłębienie debaty na temat powiązania sztuki, kreatywności i sztucznej inteligencji. Zaprezentowane zostały najbardziej aktualne i ważkie problemy obecne we współczesnych badaniach w obszarach kreatywnych, społecznych i kulturalnych, m.in. odpowiadające na pytania o pozytywne i negatywne skutki wykorzystania sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości w obszarze sztuki i kultury, o pojawiające się perspektywy promujące nowe paradygmaty podejścia do aktu tworzenia i użytkowania dzieła sztuki w środowisku sztucznej inteligencji. W drodze dyskusji z prelegentami m.in. rozwijane były tematy dotyczące technologii stosowanych w produkcji artystycznej oraz funkcjonowanie nowych urządzeń cyfrowych i sztucznych.
Pomysłodawcą wydarzenia są Derrick Kerckhove, Tiziano Margiotta i Cosimo Accoto, a kuratorem jest Giulia Netti.
Konferencja jest wydarzeniem „hybrydowym” o zasięgu globalnym – w tegorocznej edycji gośćmi byli m.in.: Derrick de Kerckhove, Horst Hortner, Anna Maj, Maurice Benayoun, Cosimo Accoto, Tiziano Margiotta, Tommaso Ariemma, Giulia Netti; Carlo Rodomonti (Rai Cinema), Pat Pataranutaportn (M.I.T. Boston – USA), Rodrigo Borges i Marina Romagnoli Bethonico (Uniwersytet Minas Gerais BRAZYLIA), Barbara Carfagna (Rai 1, Codex Rai 3), Feng Mengbo i Leng Wen (Akademia Centralna w Pekinie, CAFA, Chiny), Francesco D’Isa (Artysta, autor i profesor Libera Academy of Fine Arts w Brescii).