Tytuł profesora dla Renaty Dampc-Jarosz

27.05.2024 - 13:17 aktualizacja 27.05.2024 - 13:17
Redakcja: am

Postanowieniem z dnia 15 maja 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk humanistycznych Pani dr hab. Renacie Dampc-Jarosz, prof. UŚ z Instytutu Literaturoznawstwa UŚ.

Świeżo nominowanej Pani Profesor serdeczne gratulacje składają władze Wydziału oraz Instytutu i życzą dalszych sukcesów w pracy naukowej.

Prof. dr hab. Renata Dampc-Jarosz (Wydział Humanistyczny, Instytut Literaturoznawstwa) prowadzi badania naukowe nad niemieckojęzyczną literaturą kobiet od XVIII po XX wiek, zajmuje się także epistolografią, egodokumentami i ich edycją. Jej badania obejmują ponadto niemieckojęzyczną literaturę na Górnym Śląsku. Jest kierownikiem grantu NPRH „Polacy w Niemczech w świetle badań nad Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze”, uczestnikiem projektów międzynarodowych, autorką monografii i artykułów poświęconych literaturze kobiet, zagadnieniom komparatystycznym, współredaktorką serii wydawniczych i edycji listów.

okulary leżące na otwartej książce