Naukowcy z WH laureatami konkursów OPUS 26 i SONATA 19

05.06.2024 - 13:58 aktualizacja 05.06.2024 - 14:05
Redakcja: am

W maju 2024 roku wyłoniono projekty, które zakwalifikowały się do finansowania przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursów OPUS 26 i SONATA 19. Wśród wyróżnionych znalazły się propozycje zgłoszone przez naukowców i naukowczynie z Wydziału Humanistycznego.

Z naszego Wydziału finansowanie w ramach konkursu OPUS 26 uzyskał projekt dr. hab. Arkadiusza Rojczyka, prof. UŚ (językoznawstwo) Wpływ tempa mówienia na realizację kontrastów fonemicznych w języku ojczystym i języku obcym. Natomiast w konkursie SONATA 19 finansowanie otrzymała dr Karolina Pospiszil-Hofmańska (literaturoznawstwo) z projektem Wspólnototwórcza moc tekstu. Literatura górnośląska 1989–2023.

OPUS 26

Konkurs ma najszerszą formułę ze wszystkich konkursów NCN. Jest otwarty dla badaczy na każdym etapie kariery, również dla tych, którzy jeszcze nie mają stopnia doktora. Warunkiem wstępnym udziału w konkursie jest posiadanie w dorobku co najmniej jednej opublikowanej lub przyjętej do druku pracy naukowej, a w przypadku działalności naukowej w obszarze twórczości i sztuki alternatywnie przynajmniej jednego dokonania artystycznego bądź artystyczno-naukowego.

SONATA 19

Konkurs jest przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.

osoba pracująca przy laptopie