Akademicki Tydzień Książki

10.11.2022 - 16:15, aktualizacja 15.11.2022 - 12:59
Redakcja: am
Tagi: Akademicki Tydzień Książki, CINiBA

W imieniu Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej serdecznie zapraszamy na Akademicki Tydzień Książki, który odbędzie się w dniach 21-25 listopada 2022 r. w Sali Konferencyjnej CINiBA (Katowice, ul. Bankowa 11a, parter) – wydarzenie ma na celu promowanie naukę i literaturę naukową.

W ramach programu przewidziano liczne wykłady, spotkania indywidualne z autorami oraz debaty wokół książek wydawanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.

Kluczowym elementem będzie cykl otwartych dla szerokiej publiczności panelów dyskusyjnych, w których wezmą udział autorzy książek wydanych w ostatnich miesiącach przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Debaty zostały zaplanowane według klucza problemowego – w ten sposób, aby do dyskusji na dany temat zaprosić specjalistów z różnych dziedzin. Historyk będzie więc dyskutował z artystą, a znawca literatury – z prawnikiem.

Poruszana tematyka będzie dotyczyła między innymi: współczesnej edukacji, oddziaływania sfery wizualnej na człowieka, zagadnienia sensu poezji w obecnym świecie, problemu przemocy i nietolerancji oraz charakterystyki współczesnej Polski z perspektywy socjologicznej.

Program uzupełnią spotkania z autorami poczytnych i nagradzanych książek, wykład na temat pożytków i obowiązków wynikających z pisania książek, oraz cykl warsztatów o tematyce wydawniczej i bibliotekoznawczej dla uczniów szkół średnich.

Wykład mistrzowski pt. „Mea culpa. Co wynika z pisania” wygłosi prof. Tadeusz Sławek.

11.00-11.15

Briefing

11.15-11.30

Uroczyste otwarcie ATK

11.30-13.00

Czego chcemy od uczenia? Debata o współczesnej edukacji

Uczestnicy: Małgorzata Wójcik-Dudek, Krzysztof Maliszewski, Joanna Godawa, Elżbieta Górnikowska-Zwolak

Prowadzenie: Magdalena Piotrowska-Grot

13:30-15.00

Spotkanie indywidualne: Dawid Madziar, Dominika Rychel-Mantur

10.00-11.00

Wykład mistrzowski: Mea culpa. Co wynika z pisania Tadeusz Sławek

Debata: Przemoc – nietolerancje – narracje

Uczestnicy: Joanna Kisiel, Małgorzata Myl, Grażyna Maroszczuk, Katarzyna Sujkowska-Sobisz

Prowadzenie: Lucyna Sadzikowska

13.30-15.00

Spotkanie indywidualne: Misterium modułu czerni obrazu filmowego – spotkanie autorskie z Jerzym Łukaszewiczem

Prowadzenie: Maciej Kędziora

11.30-13.00

Debata: Jak do nas mówią obrazy?

Uczestnicy: Agata Kluczek, Lech Kołodziejczyk, Joanna Aleksandrowicz

Prowadzenie: Kamila Czaja

Spotkanie indywidualne: Matylda Sęk-Iwanek

11.30-13.00

Debata: Sens wiersza. Jak dziś pisać o poezji?

Uczestnicy: Marian Kisiel, Joanna Dembińska-Pawelec, Paweł Paszek, Katarzyna Niesporek, Magdalena Kokoszka

Prowadzenie: Dariusz Pawelec

Spotkanie indywidualne: Weronika Dragan