Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Po co komu dziś metafizyka? Spotkanie z dr. Marcinem Fabjańskim

30.05.2023 - 13:35, aktualizacja 30.05.2023 - 13:35
Redakcja: am

Polskie Towarzystwo Doradztwa Filozoficznego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka serdecznie zapraszają na spotkanie z dr. Marcinem Fabjańskim, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r. w sali konferencyjnej CINiB-y (godz. 14.00, hol główny, poziom 0).

Tematyka spotkania oscylować będzie wokół kwestii poruszonych w najnowszej książce dr. Fabjańskiego zatytułowanej „Metafizyka dla neurotyka. Czym jest i czym mógłby być coaching filozoficzny?”. Rozmowę z Autorem poprowadzi dr Agnieszka Woszczyk, prof. UŚ.

Sam termin coaching używany bywa w sposób wieloznaczny, tym bardziej zagadkowo brzmi coaching filozoficzny. Dyskusja z Autorem toczyć się będzie jednak nie tylko wokół kwestii zaznaczonych w podtytule książki. To nie definicje i typologie coachingu stanowią jej temat. „Metafizyka dla neurotyka” stawia czytelnika wobec kwestii troski o dobre życie. Omawia uniwersalne zmagania człowieka z własnym lękiem, gonitwą myśli, pogonią za dobrami materialnymi. Zmagania te oglądane są jednak przez pryzmat bolączek współczesnej kultury, które uwypuklił okres pandemii.

Jak zbudować postawę wobec zagrożenia życia i zdrowia? Na czym się oprzeć, gdy odsłania się miałkość strategii opartych na dobrach materialnych? Co zrobić, gdy dopada nas demon samotności? Dlaczego niektóre propozycje współczesnej kultury są iluzoryczne? Czy w metafizyce starożytnych szkół życia wciąż możemy szukać rozwiązań współczesnych problemów? Jak wyjść naprzeciw fundamentalnym faktom egzystencji i zaakceptować prawa natury? To tylko niektóre z kwestii, które podejmuje Autor „Metafizyki dla neurotyka”. Książka zaprasza jednak nie tylko do namysłu, zawiera także opis licznych technik służących pracy nad sobą.

Patronat medialny: Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Pofilozofujmy!, Julian Strzałkowski blog, Zwierzozofia.

okładka książki „Metafizyka dla neurotyka. Czym jest i czym mógłby być coaching filozoficzny?”

Okładka książki „Metafizyka dla neurotyka”: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

plakat informujący o spotkaniu

dr Marcin Fabjański – doktor filozofii, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor 11 popularnych książek, w tym z zakresu filozofii i rozwoju osobistego wydanych w Polsce i we Włoszech oraz setek artykułów na ten temat. Wykłada gościnnie na rzymskich uniwersytetach: Sapienza i Roma Tre. Były reportażysta i scenarzysta. Stworzył we Włoszech Apenińską Szkołę Żywej Filozofii opartą na autorskiej metodzie dostrojenia do procesu życia. Autor filozoficznych audycji radiowych i komiksu Panna Angst. Horror metafizyczny.

 

dr Agnieszka Woszczyk, prof. UŚ – doktor filozofii, doradca filozoficzny, dyplomowany coach, psychoterapeutka w podejściu egzystencjalnym (noo-logoterapia), badaczka neoplatonizmu. Opracowała autorski program kształcenia na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching. Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego, absolwentka Akademii Profesjonalnego Coachingu WSB, uczestniczka programów mentorskich Pracowni Coachingu Novo w Warszawie. Absolwentka Studium Logoterapii w Institude of Biofeedback and Noo-Psychosomatics o specjalizacji psychoterapia integralna: noo-psychoterapia, akredytowanym przez Viktor Frankl Institut (Wiedeń).

return to top