VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada”

27.10.2021 - 13:38, aktualizacja 27.10.2021 - 13:38
Redakcja: am

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kanadzie „Discover Canada” to wspólny projekt kierunku filologia angielska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Zespole Szkół nr 1 w Żorach, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku odbędzie się VIII edycja. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka.

Celem konkursu jest zarówno doskonalenie umiejętności językowych uczniów, jak i poszerzenie ich horyzontów kulturowych poprzez zachęcenie do studiowania kanadyjskiej kultury, historii, geografii i polityki w kontekście szeroko rozumianej problematyki różnorodności.

Przebieg konkursu

Konkurs składa się z trzech etapów:

1. Zawody szkolne – uczniowie odpowiadają na pytania testowe z zakresu znajomości języka angielskiego oraz szeroko rozumianej wiedzy o Kanadzie.
  2. Sprawdzian kompetencji – przeprowadzony na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Test będzie się składać z pytań otwartych oraz pisemnej pracy do napisania przez uczestników.
  3. Finał w Żorach – 12 uczestników, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów w II etapie, zaproszeni zostaną na finał konkursu. Uczestnicy zaprezentują komisji konkursowej wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne i odpowiedzą na zadane pytania.

Nagrody

Dla trójki zwycięzców przewidziano nagrody finansowe, które ufundował prezydent miasta Żory. Natomiast najlepsza piątka laureatów otrzyma indeksy na kierunek filologia angielska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego z pominięciem całego postępowania kwalifikacyjnego.

flaga Kanady powiewająca na tle niebieskiego nieba