Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Warsztaty z cyklu „Bliżej języka” pt. „Pomiędzy błędem a emendacją, czyli krótka historia o tym, jak widzimy rękopis”

28.10.2024 - 13:22, aktualizacja 28.10.2024 - 13:25
Redakcja: am

7 listopada 2024 roku o godz. 15.30 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4) odbędą się
pierwsze warsztaty z cyklu „Bliżej języka” pt. „Pomiędzy błędem a emendacją, czyli krótka historia o tym, jak widzimy rękopis”, które poprowadzi dr Marcin Kuźmicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie naukowe „Via Linguae”, które zajmuje się popularyzacją dobrych praktyk językowych, a także wiedzy o polszczyźnie.

Spotkanie rozpocznie się wykładem w auli B0.38, po którym o 17:15 w sali komputerowej A3.20 odbędzie się część warsztatowa, kształcąca podstawowe umiejętności niezbędne w odczytywaniu najstarszych tekstów.

Na warsztaty obowiązują zapisy.

SŁOWO O WARSZTATACH

O ile błądzić jest rzeczą ludzką, o tyle rzeczą diabelską jest trwanie w błędzie – jak mówi łacińska sentencja. Dwa kluczowe pojęcia zawarte w tytule, mianowicie błąd i emendacja, stanowią dwa filary, na których chciałbym oprzeć problematykę wykładu/warsztatu. By nie pozostawać w tych piekielnych kręgach nauki, to znaczy trwać na poziomie błędu, oraz by móc sięgnąć po drabinę odkupienia, którą powinna być emendacja, trzeba wpierw rozpoznać naturę owego błędu. Uprzedzając fakty, by nie robić niepotrzebnej nadziei, chciałbym zapowiedzieć, że nie jest to historia ze szczęśliwym zakończeniem. Wykład/warsztat to raczej droga po rzeczoną drabinę usłana licznymi potknięciami i upadkami, które się przytrafiają na naszej filologicznej stdzy (staropolskiej ścieżce). W tym konkretnym przypadku chciałbym, by była to ścieżka od rękopisu do wydania/ od rękopisu do jego interpretacji.

DR MARCIN KUŹMICKI

Pracownik Zakładu Historii Języka Polskiego Uniwersytetu i. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor m.in. wydanej w 2022 r. książki Studia nad filologicznymi i historycznymi edycjami średniowiecznych rot przysiąg sądowych. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia edycji tekstów średniowiecznych, problemy edytorstwa staropolskiego oraz dzieje grafii i ortografii polskiej.

plakat informujący o wydarzeniu


Wydarzenie objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

return to top