Fotorelacja z wystawy „Rozkwit myśli muzułmańskiej. Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego”

15.11.2023 - 13:48, aktualizacja 15.11.2023 - 13:57
Redakcja: mn

Jeszcze do piątku, 17 listopada, w holu głównym Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu, można zwiedzać wystawę fotograficzną zatytułowaną „Rozkwit myśli muzułmańskiej. Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego”. Prezentuje ona muzułmańskich uczonych, którzy wnieśli olbrzymi wkład w naukę między IX a XIV wiekiem. Wystawę udostępnił Imam Pan Dr Abdul Jabbar Koubaisy, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach, piastujący równocześnie funkcję Prezesa Muzułmańskiej Fundacji Pomocy oraz Wiceprzewodniczącego Ligi Muzułmańskiej w Polsce.

Wystawa fotograficzna połączona jest z barwną i orientalną ekspozycją marokańskich przedmiotów użytku codziennego, tradycyjnych strojów i biżuterii. Ekspozycję, zatytułowaną „Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego”, można podziwiać dzięki Pani Hassnie Ezzara, Prezesce i założycielce Fundacji polsko- marokańskiej ARGAN https://fundacjaargan.pl/.

Zorganizowanie wystawy oraz ekspozycji było możliwe dzięki współpracy Kierunku Filologia Romańska Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego z  Muzułmańską Fundacją Pomocy oraz Fundacją polsko-marokańską ARGAN.

Pomysłodawczynią i koordynatorką wystawy jest dr Aniela Kucharska, będąca równocześnie organizatorką Tygodnia Trzech Kultur, który odbędzie się w dniach 26 lutego- 3 marca 2024 roku, w ramach wydarzenia Katowice Europejskie Miasto Nauki 2024.