Gala zamykająca pierwszą edycję projektu „Transformersi w szkołach – Edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie”

21.06.2024 - 16:07, aktualizacja 27.06.2024 - 09:18
Redakcja: am

19 czerwca o godz. 9.00 na Wydziale Nauk Przyrodniczych w Sosnowcu miała miejsce gala zamykająca pierwszą edycję projektu „Transformersi w szkołach – Edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie” finansowanego z Funduszów Europejskich na transformację.

„Transformersi” to pierwszy całościowy projekt edukacyjny Uniwersytetu Śląskiego poświęcony transformacji energetycznej i zmianom klimatycznym, w którym bierze udział ponad tysiąc uczniów szkół ponadpodstawowych m.in. z Katowic, Sosnowca, Rybnika, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Knurowa i Wodzisławia Śląskiego.

Projekt współtworzą Wydział Nauk Przyrodniczych (koordynator: dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ i jej zastępcy: dr hab. Krzysztof Szopa, prof. UŚ, mgr Radosława Tomaszewska) oraz Wydział Humanistyczny (zastępczyni koordynator: dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ).

W czasie gali wykłady wygłosili eksperci w dziedzinie transformacji, m.in. doc. Ing. Barbara Stalmachová, CSc. (VSB – Technical University of Ostrava) i prof. dr hab. Jacek Jania (Uniwersytet Śląski), zostały ogłoszone wyniki konkursów, m.in. „Transformersi w obiektywie”, oraz wystąpił zespół muzyczny ANTYNOMIA z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Nauki, patrona honorowy Ministra Przemysłu, patronat honorowy Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Ruda Śląska, Prezydenta Miasta Knurów, Prezydenta Miasta Rybnik, Prezydenta Miasta Sosnowiec i Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski.