Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Noc Anglistów 2023

28.11.2023 - 15:02, aktualizacja 28.11.2023 - 15:28
Redakcja: mn

24.11.2023r. na Wydziale Humanistycznym w Sosnowcu odbyła się 3 edycja Nocy Anglistów, zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia oraz wywiadem z dr Niną Augustynowicz – koordynatorką z ramienia Uniwersytetu Śląskiego.

Noc Anglistów logo

Jaka idea stoi za Nocą Anglistów?

Noc Anglistów to wydarzenie popularnonaukowe, które służy promowaniu badań i studiów anglistycznych. Chodzi więc o pokazanie szerszej publiczności, czym zajmują się angliści i anglistki w Polsce i jakie jest znaczenie ich badań, a także o zwrócenie uwagi młodych osób na możliwości, jakie daje studiowanie anglistyki. W świadomości społecznej pojawia się czasami takie wyobrażenie, że anglistyka to rodzaj zaawansowanego kursu języka, a studiowanie sprowadza się do nauki słówek i gramatyki. Nic bardziej mylnego – anglistyka daje szerokie spojrzenie nie tylko na język angielski, i to w jego wielu odmianach, ale także na społeczeństwa używającego tego języka. Kompetencje językowe są więc kluczowym elementem takiego podejścia, ale nie są celem samym w sobie, bo prawdziwą misją anglistyki jest budowanie wiedzy o całym obszarze anglojęzycznym i o wszystkich przejawach kultur i literatur anglojęzycznych. I właśnie to pokazujemy podczas warsztatów i wykładów w ramach Nocy Anglistów.

Dlaczego wybrana została formuła nocy?

Formuła nocy bierze się ze świadomej inspiracji sukcesem wydarzeń takich, jak Noc Biologów, Noc Naukowców i Noc Muzeów. Z pomysłem tym wyszli przedstawiciele Wydziału Anglistyki UAM w Poznaniu, którzy dostrzegli nieoczywisty potencjał tej listopadowej nocy i w 2021 zaprosili do wspólnego organizowania wydarzenia inne ośrodki akademickie w Polsce. Z dumą mogę powiedzieć, że Uniwersytet Śląski bierze udział w Nocy Anglistów od początku jej istnienia, a ja mam przyjemność organizować to wydarzenie również od pierwszej edycji w 2021 roku. Co roku do Nocy dołączają kolejne uniwersytety,  wiem też, że w przyszłym roku Noc znowu rozrośnie się o następne, co pokazuje, jak duży jest potencjał polskich anglistyk. Mogłoby się więc wydawać, że zimny piątkowy wieczór pod koniec roku to nie najlepszy termin na zaproszenie gości i gościń na wykłady i warsztaty, ale właśnie te okoliczności tworzą fantastyczną atmosferę wspólnego doświadczenia.

Czy wydarzenie cieszy się popularnością? Jak udała się tegoroczna edycja?

Noc Anglistów cieszy się dużą popularnością we wszystkich ośrodkach, które ją u siebie organizują, a w przypadku Nocy w UŚ mogę śmiało powiedzieć, że jest to wydarzenie, na które uczestnicy i uczestniczki wyczekują przez cały rok. W tym roku, w trzeciej edycji Nocy, wzięło udział ponad 200 licealistów i licealistek z całego regionu, od Bielska-Białej i Pszczyny po Siemianowice Śl. i Mysłowice. Dobrym wyznacznikiem ogromnego zainteresowania wydarzeniem jest fakt, że miejsca na niektóre wykłady i warsztaty przygotowane przez anglistów i anglistyki z UŚ skończyły się już po 5 minutach od otwarcia rejestracji. Jeśli dodamy do tego oglądalność filmów udostępnionych na kanale Nocy na YouTube, spokojnie możemy mówić o setkach osób, które mają szansę usłyszeć o naszej śląskiej anglistyce. Warto też dodać, że choć Noc Anglistów odbywa się tylko raz w roku, w ostatni piątek listopada, na YouTube jest spora kolekcja wykładów nagranych z tej okazji przez anglistów i anglistki z całej Polski, które dostępne są cały czas.

Jaka tematyka poruszana jest na wykładach i warsztatach?

Tematyka aktywności przygotowanych w ramach Nocy Anglistów jest bardzo różnorodna, tak samo, jak badania anglistyczne. W tym roku osoby biorące udział mogły, między innymi, wielowymiarowo doświadczyć poezji, poćwiczyć wymowę, dowiedzieć się, jak tworzy się postać literacką, spróbować swoich sił w tłumaczeniu kabinowym, nauczyć się czytać staroangielskie runy, dowiedzieć się czegoś o literaturze południowoafrykańskiej i o funkcjonowaniu memów. Wybór jest niesamowicie szeroki i świetnie oddaje interdyscyplinarną naturę anglistyki.

Czy wymagany jest określony poziom znajomości j. angielskiego?

Wykłady i warsztaty prowadzone są przede wszystkim w języku angielskim, choć te dotyczące tłumaczenia wykorzystują oba języki. Osoby uczestniczące muszą więc całkiem dobrze radzić sobie z angielskim, przynajmniej na poziomie oczekiwanym przy przygotowaniu do matury rozszerzonej.

return to top