Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Relacja z Międzynarodowej Konferencji Naukowej Wielogłos o jąkaniu i giełkocie

27.09.2024 - 15:05, aktualizacja 27.09.2024 - 15:05
Redakcja: am

W dniu 15 września 2024 roku budynek Wydziału Humanistycznego stał się przestrzenią, w której swoje referaty, seminaria, postery, a także głosy w dyskusji zaprezentowały osoby z różnych krajów: Belgii, Francji, Grecji, Gruzji, Irlandii, Izraela, Japonii, Królestwa Niderlandów, Malty, Niemiec, Polski, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

Głównym celem konferencji było upowszechnianie najnowszej wiedzy na temat jąkania i giełkotu, dzielenie się doświadczeniami zdobywanymi w różnych grupach etnicznych oraz wynikami badań własnych, a także integracja środowiska logopedycznego.

W czasie konferencji przyznano nagrodę im. ks. Stanisława Wilczewskiego. Ta prestiżowa nagroda honoruje osoby, instytucje lub grupy społeczne przyczyniające się do upowszechniania wiedzy na temat jąkania i giełkotu. W tym roku laureatką nagrody została mgr Aleksandra Boroń.

W ramach wydarzenia zorganizowane zostały także warsztaty przed- i pokonferencyjne, przygotowane przez światowej sławy specjalistów z zakresu jąkania oraz giełkotu.

14 września 2024 roku po raz pierwszy w Polsce odbyło się szkolenie nt.: Lexipontix program for school-age children who stutter: One-day taster, prowadzone przez George’a Fourlasa z Grecji. Z kolei 16 września 2024 roku dr Susanne Cook (USA/Niemcy) przeprowadziła warsztaty pt. Diagnosing and treating cluttering for the school-aged child. Tego samego dnia dr Erik X. Raj (USA) poprowadził szkolenie zatytułowane Playful therapy approaches to motivate and excite teens and adults who stutter. Natomiast 17 września 2024 roku odbyło się szkolenie w zakresie podejścia do jąkania u małych dzieci, zatytułowane Mini-KIDS, a one-day taster, które prowadziła wybitna belgijska logopedka Veerle Waelkens.

Tuż przed konferencją, bo 13 września, miało miejsce kolejne z cyklu bezpłatne wydarzenie upowszechniające LOGOLAB & CARE – najważniejsza jest komunikacja.
W tym wydarzeniu wzięły udział dzieci jąkające się i ich rodzice, a także studenci logopedii oraz osoby z polskiego i światowego ruchu samopomocy dla ludzi z jąkaniem, jak i polscy logopedzi zainteresowani tematyka jąkania. Podczas tego spotkania wszyscy uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat jąkania, podzielić się doświadczeniami związanymi z jąkaniem oraz wysłuchać wykładu dr. Erika X. Raja, który mówił o wzmacnianiu dzieci jąkających się na co dzień.

Jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących konferencji na Uniwersytecie Śląskim był – organizowany po raz pierwszy w Polsce – zjazd Europejskiej Specjalizacji Jąkania (European Stuttering Specialization), w którym uczestniczyło dwudziestu pięciu terapeutów z całego świata, w tym aż ośmioro z Polski.

Warto dodać, że nie jest to ostatni międzynarodowy akcent. Wspólnie ze Śląskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego (ŚO PTL), z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania (ISAD 2024), w dniach 18 i 19 października zostanie zorganizowane dwudniowe, bezpłatne wydarzenia upowszechniające Konferencję Wielogłos o jąkaniu i giełkocie.

W dniu 18 października 2024 roku członkinie naszego zespołu (mgr Joanna Szymczakowska i dr hab. Katarzyna Węsierska, prof. UŚ) przeprowadzą bezpłatne szkolenie dla logopedów z zakresu jąkania O jąkaniu inaczej niż zwykle. Diagnoza i terapia jąkania dzieci w wieku szkolnym według modelu CARE Blank Center. Szkolenie odbędzie się w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach.

Z kolei 19 października 2024 roku planowane jest na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach całodzienne wydarzenie upowszechniające Konferencję Wielogłos o jąkaniu i giełkocie. Tego dnia osoby zainteresowane tą tematyką mogły wziąć udział m. in. w bezpłatnym seminarium naukowym, podczas którego będą prezentowane naukowe i praktyczne aspekty wrześniowej konferencji oraz wydarzeń jej towarzyszących.

Dla dzieci z jąkaniem i ich rodziców odbędą się kolejne zajęcia warsztatowe, natomiast logopedzi i studenci logopedii będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach z zakresu giełkotu, które przeprowadzi Manon Spruit (Królestwo Niderlandów, Niemcy).

 

Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronach internetowych: www.conference.fcl.org.pl, www.fcl.org.pl oraz w mediach społecznościowych: https://www.instagram.com/fundacja_centrum_logopedyczne/, https://www.facebook.com/FundacjaCL

return to top