Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Ewa Macura-Nnamdi, prof. UŚ

Prognozy przyszłości. Migracje a zmiany klimatu

Celem projektu jest zbadanie literackich i kulturowych reprezentacji ludzkich i nie-ludzkich form migracji wywołanych kryzysem środowiskowym na Globalnym Południu, w szczególności politycznych i estetycznych znaczeń przypisywanych migracjom klimatycznym, które to znaczenia pojawiają się w kulturach postkolonialnych (literaturze, filmie i sztuce), zarówno anglo-, jak i francuskojęzycznych. Krytyczne spojrzenie na repertuar migracji i ich następstw służy sproblematyzowaniu figury uchodźcy klimatycznego jako niewystarczającej do przedstawienia różnorodnych form mobilności, coraz częstszych w zdewastowanym środowisku Ziemi.

Projekt zapożycza się teoretycznie i konceptualnie w studiach nad migracjami (migration studies), także w pracach krytycznych publikowanych w ramach humanistyki środowiskowej, która prowincjonalizuje (Elizabeth DeLoughrey) antropocen i powiązane z nim kwestie. Dzięki uznaniu potencjału opisowego i analitycznego przez soczewkę migracji można czytać kultury postkolonialne i uwidocznić nie tylko podmioty migracji, lecz także jej miejsca i konteksty. Widoczny w projekcie zwrot ku Globalnemu Południu nie jest więc wyłącznie próbą jego włączenia do uniwersalizującego imaginarium charakteryzującego dyskursy antropocenu, a próbą zbadania, w jaki sposób kultury te redefiniują terminy funkcjonujące w toczącej się debacie naukowej, kierując ją na nowe obszary.

Wyniki badań projektowych mogą się przyczynić do zwiększenia wiedzy na temat migracji klimatycznych oraz wprowadzenia do humanistycznej debaty środowiskowej perspektywy Globalnego Południa.

return to top