Zakończył się pierwszy etap prac prowadzonych w ramach projektu pn. „Między interakcją a innowacją – kreowanie przestrzeni komunikacyjnej w świecie cyfrowym” („Between interaction and innovation – creating communication space in the digital world”; „be-com”). Uniwersytet Śląski w Katowicach z partnerami zagranicznymi: Kazimiero Simonoviaus Universitetas (Litwa), Universita ta Malta (Malta), European University Cyprus (Cypr) oraz chorzowską Fundacją Wiedzy i Dialogu Społecznego „Agere Aude” od 1 października 2019 roku w ramach programu Erasmus+ działa na rzecz poprawy cyfrowych i komunikacyjnych kompetencji kadry akademickiej, studentów różnych kierunków, a także uczniów i nauczycieli szkół średnich.
Na stronie http://becomproject.eu można już znaleźć dwa pierwsze rezultaty projektu: Cyfrowy zestaw narzędzi – Skuteczna komunikacja w erze 2.0 oraz Cyfrowy zestaw narzędzi – Bezpieczna komunikacja w erze Web 2.0. W formie krótkich opisów i prostych instrukcji wideo przedstawiono zestaw zagadnień związanych z komunikacją e-mail, mediami społecznościowymi, narzędziami przydatnymi w komunikacji (np. MS Teams, Zoom czy Skype), pracą w chmurze, przesyłaniem dużych plików, delegowaniem zadań, zarządzaniem czasem pracy, naukowymi mediami cyfrowymi (m.in. ORCID, ReserachGate, Google Scholar), ochroną komputera, ochroną treści, hasłowaniem i szyfrowaniem.
Chociaż realizację projektu zainicjowano przez pandemią, z myślą o codziennym wsparciu dydaktyki, komunikacji i sieciowej widzialności, w czasach edukacji i kontaktu na odległość „be-com” nabiera dodatkowego znaczenia. Treści obejmujące pierwsze rezultaty działań dostępne są w językach: polskim, angielskim, greckim i litewskim. Dwa finałowe efekty prac zespołu projektowego – podręcznik „Jak się komunikować w internecie w erze Web 2.0?” oraz edukacyjna gra strategiczna – ukażą się w 2021 roku.