Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książek “Społeczne światy. Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” w Łodzi “ i “Nie tylko dla dzieci. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej 1947–2021”
Porozmawiamy z autorką Agatą Hofelmajer-Roś i autorem Patrykiem Oczko o ich książkach, metodzie pracy z materiałami archiwalnymi oraz różnymi podejściami do tematu.
Po rozmowie będzie możliwy zakup książek “Społeczne światy…” i “Nie tylko dla dzieci…”
Podczas wydarzenia przewidziana jest również projekcja filmów.
Spotkanie odbędzie się 21 maja 2025 r. w sali B1.36 o godz. 18:30 (budynek Wydziału Humanistycznego w Katowicach przy ul. Uniwersyteckiej 4).
Osoba odpowiedzialna za organizację: Agata Hofelmajer-Roś, agata.hofelmajer-ros@us.edu.pl
Osoby studenckie zaangażowane w realizację: Martyna Młynarska, Wiktoria Szpak, Wiktor Piękoś, Mateusz Hanke
Społeczne światy Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” w Łodzi
Ciszewska, Ewa, Agata Iwona Hofelmajer-Roś, Michał Pabiś-Orzeszyna, Szymon Szul
Monografia poświęcona jest jednej z najważniejszych instytucji polskiej kinematografii – Studiu Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” w Łodzi. Publikacja jest wnikliwą analizą społecznych światów produkcji filmów animowanych w okresie od 1946 do 1999 roku. Autorzy zagłębiają się w tajniki działalności Se-Ma-Fora, wnosząc nowe światło na tradycyjne badania historii polskiego kina. Zamiast skupiać się wyłącznie na interpretacji kanonicznych dzieł, książka kieruje uwagę na pozaestetyczne aspekty produkcji filmowej, odkrywając nieznane dotąd aspekty działalności wytwórni animacji.
Publikację spośród innych monografii wyróżnia transdyscyplinarny charakter, wykorzystane w niej zostają metodologie stosowane w filmoznawstwie, socjologii i historii. Autorzy nie ograniczają się do analizy archiwaliów czy danych ilościowych, lecz wykorzystują takie metody jak mikrohistoria i pozyskiwanie historii mówionej. Dzięki temu czytelnicy mają okazję poznać unikalną dynamikę społeczną i artystyczną Se-Ma-Fora.
Książka nie tylko rzuca nowe światło na jedną z najważniejszych instytucji filmowych w Polsce, lecz także poszerza granice badań w obszarze historii kina i socjologii sztuki. Stanowi nieocenione źródło wiedzy dla wszystkich pasjonatów filmu animowanego oraz historii polskiej kinematografii.
Nie tylko dla dzieci. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej 1947-2021
Patryk Oczko
Publikacja o charakterze monograficznym prezentująca historię i dorobek twórczy Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. To rozbudowane przedstawienie kilku kluczowych, ściśle współistniejących wątków, przede wszystkim: rozwoju stylistyki bielskich filmów animowanych; rozwoju technik animacji i bazy produkcyjnej; zmienności podejmowanych w filmach tematów; zmienności recepcji odbiorców. W całościowym ujęciu i w kontekście zmiennych realiów społeczno-politycznych, powyższe wątki składają się na możliwie pełne przedstawienie specyfiki bielskiej wytwórni. Całość została podzielona na kolejne odcinki czasowe, wynikające jednoznacznie ze zmian statusu organizacyjnego wytwórni oraz ogólnie przyjętych cezur, związanych z mniej lub bardziej przełomowymi wydarzeniami w życiu społeczno-politycznym kraju, przekładającymi się bezpośrednio na rozwój kultury.
Agata Hofelmajer-Roś
doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Jej badania dotyczą edukacji filmowej w Polsce i Europie, działalności instytucji kultury w zakresie tworzenia kultury filmowej oraz obecności analizy filmowej w działaniach edukacyjnych. Jest stypendystką projektu CEUS-UNISONO NCN „Studia animacji filmowej w Gottwaldovie i Łodzi (1945/47–1990)” nr 2020/02/Y/HS2/00015. Realizowała staż w Brytyjskim Instytucie Filmowym (2022) oraz była dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 i 2019). Prowadzi blog o filmach dla młodego widza: kinodzieci.info.
dr Patryk Oczko
adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego, równocześnie kieruje Działem Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych w Muzeum Miejskim w Tychach – obecnie jako kustosz dyplomowany. Autor publikacji naukowych, popularnonaukowych i kurator wystaw. W swych badaniach koncentruje się głównie na tematyce polskiego filmu animowanego, sztuce w przestrzeni publicznej oraz architekturze i urbanistyce II poł. XX w. Realizował i współrealizował projekty m.in. w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; współdziałał ze służbami konserwatorskimi w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego II połowy XX wieku. Nagrodzony w LXI Konkursie im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe młodych członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki; wyróżniony w Konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku w 2015 i 2021 r.; uhonorowany Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami” w 2025 r. Członek Zarządu Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.