Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Oskar J. Rojewski, prof. UŚ

Krytyka traktatu Het Schilder-Boeck (Księga o malarstwie) i śledzenie migracji mistrzów flamandzkich (XV–XVI wiek)

Istotnym zadaniem nauk humanistycznych w czasach natężonej światowej mobilności jest poznanie przeszłości migracji. Wiedza o niej umożliwia zrozumienie współczesnych zjawisk społecznych i asymilacyjnych. W ramach projektu prowadzona jest analiza migracji artystycznych i jej różnorodności – wędrówek artystów wykształconych we Flandrii w XV i XVI wieku. Migracje – oprócz tego, że służyły rozpowszechnianiu ikonografii, techniki oraz stylu twórców niderlandzkich – sprzyjały szerzeniu się uniwersalizmu sztuki i kultury w renesansowej Europie.

Badania nad artystami wędrującymi, oparte na analizie Het Schilder-Boeck [Księgi o malarstwie] Karla van Mandera, pierwszego traktatu o sztuce północnoeuropejskiej, umożliwiają poznanie różnorodności doświadczeń artystów, recepcji kultur w sztuce oraz sprawdzenie, w jaki sposób krótkie wyprawy bądź wieloletnie pobyty na obczyźnie kształtowały indywidualny styl dawnych mistrzów. W projekcie zaplanowano wizualizację informacji, zebranych w toku badań archiwalnych, za pomocą cyfrowej bazy danych, która stanie się punktem wyjścia studium i refleksji na temat migracji artystycznych.

Wnioski z badania dróg migracji renesansowych artystów pozwolą na zrozumienie migracji jako jednego z wielu procesów kulturotwórczych. Wyniki projektu mogą się przyczynić do wskazania praktyk godnych naśladowania we współczesnym świecie, pozwalających na odbiór twórczości ukazującej doświadczenia artystów w ich dziełach sztuki.

return to top