Polityki miejskie i doradztwo publiczne - studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
Studia łączą wiedzę z zakresu polityki, socjologii i polityki publicznej z zajęciami praktycznymi (projektowanie i analiza polityk publicznych ze szczególnym uwzględnieniem polityki miejskiej, propagowanie i wdrażanie działań prospołecznych).
Dzięki studiom Polityk miejskich i doradztwa publicznego zbudujesz osobiste i profesjonalne sieci, w tym z osobami i instytucjami, które pomogą Ci rozpocząć pracę zawodową.
Kierunek przygotowuje do formułowania polityki i inicjatyw na rzecz obszarów miejskich i metropolitalnych, zainspirowanych przez przemyślane zaangażowanie w teorię i praktykę społeczną.
Zapisz się na studia
(rekrutacja rozpoczyna się 3 czerwca)
Kierunek prowadzony jest na studiach II stopnia w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.
Studia uzupełniające magisterskie (II stopnia) liczą 4 semestry (2 lata).
Studia mają charakter innowacyjnego i interdyscyplinarnego programu studiów II stopnia w obszarze nauk społecznych (dyscypliny: nauki socjologiczne oraz nauki o polityce i administracji, dostosowanego do potrzeb rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa, w jego opracowanie i prowadzenie zajęć włączeni zostali m.in. doświadczeni specjaliści z danych obszarów wiedzy oraz potencjalni pracodawcy.
Program łączy wiedzę akademicką z zakresu polityki, socjologii i polityk publicznych z zajęciami o charakterze praktycznym dotyczącymi projektowania i analizy polityk publicznych ze szczególnym uwzględnieniem polityki miejskiej, propagowaniu i wdrażaniu działań prospołecznych. Kierunek przygotowuje do formułowania polityki i inicjatyw na rzecz obszarów miejskich i metropolitalnych, zainspirowanych przez przemyślane zaangażowanie w teorię i praktykę społeczną. Program studiów rozwija wiedzę specjalistyczną w określonych obszarach polityki miejskiej, regionalnej czy publicznej, buduje osobiste i profesjonalne sieci, pozwala na kontakty z osobami i instytucjami, które pomogą studentom rozpocząć karierę po ukończeniu studiów.
Szczegółowe informacje o przedmiotach, etapach oraz specyfice kierunku znajdziesz zaglądając do programu studiów II stopnia.
Rekrutacja odbywa się na podstawie oceny złożonych przez kandydata wymaganych dokumentów (po uprzedniej rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów).
W przypadku, gdy liczba kandydatów przekroczy limit przyjęć o przyjęciu decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej w oparciu o średnią arytmetyczną wszystkich ocen ze studiów pierwszego stopnia, wg zasad:
- ukończenie studiów w dziedzinie nauk społecznych — średnia mnożona x 3;
- ukończenie studiów w dziedzinie nauk humanistycznych — średnia mnożona x 2;
- ukończenie studiów w dziedzinie pozostałych nauk — średnia mnożona x 1.
Opłata rekrutacyjna w przypadku kierunku polityki miejskie i doradztwo publiczne wynosi 85 złotych.
Kierunek „Polityki miejskie i doradztwo publiczne” ma charakter innowacyjnego i interdyscyplinarnego programu studiów II stopnia w obszarze nauk społecznych (dyscypliny: nauki socjologiczne oraz nauki o polityce i administracji), dostosowanego do potrzeb rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa, w jego opracowanie i prowadzenie zajęć włączeni zostali m.in. doświadczeni specjaliści z danych obszarów wiedzy oraz potencjalni pracodawcy.
Zakres i czas trwania praktyk ustalany jest dla każdego kierunku studiów – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wydziału.
Zajęcia prowadzone są w Katowicach na Wydziale Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11 w Katowicach.
Absolwent może znaleźć pracę w:
- instytucjach administracji publicznej,
- jednostkach samorządowych,
- instytucjach kultury,
- organizacjach pozarządowych,
- agencjach rozwoju regionalnego,
- przedsiębiorstwach,
- ośrodkach badań opinii społecznej,
- instytucjach publicznych,
- biurach poselskich i senatorskich,
- organizacjach politycznych,
- organach jednostek samorządu terytorialnego,
- w agencjach public relations.
Może także pracować jako specjalista/doradca w zakresie: tworzenia programów strategii rozwoju lokalnego i regionalnego oraz projektów dotyczących tworzenia inicjatyw obywatelskich, rzecznik prasowy, analityk opinii publicznej, doradca ds. wizerunku politycznego, kierownik i pracownik sztabów wyborczych.
Wydział Nauk Społecznych
ul. Bankowa 11
40-007 Katowice
(32) 359 18 89
(32) 359 21 30