[Monografia] Grzegorz Nancka: Podkomisja Prawa Spadkowego Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. Materiały z prac w 1938 roku. Edycja źródłowa.

22.04.2023 - 09:35 aktualizacja 25.04.2023 - 08:54
Redakcja: redaktorkam

Grzegorz Nancka: Podkomisja Prawa Spadkowego Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej. Materiały z prac w 1938 roku. Edycja źródłowa. Warszawa: Wydawnictwo C.H. BECK, 2023. ISBN: 978-83-8291-726-0

Publikacja wydana w serii „Monografie Prawnicze” stanowi pierwsze i zarazem jedyne na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotąd nieznanych i niepublikowanych materiałów związanych z działalnością podkomisji prawa spadkowego Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej z 1938 r.

Książka zawiera edycję źródłową 16 protokołów z obrad podkomisji, które miały miejsce w kwietniu i październiku 1938 r. Podczas tych posiedzeń dyskutowany był projekt prawa spadkowego przygotowany przez ówczesnego referenta podkomisji Stanisława Wróblewskiego, stanowiący składową niniejszej edycji źródłowej. Oprócz tego publikacja zawiera edycję źródłową przepisów, jakie zostały przyjęte przez podkomisję w trakcie prac w 1938 r. W opracowaniu znajdują się również biogramy osób biorących udział w pracach podkomisji w 1938 r.

Publikacja ukazuje, jak wyglądały prace Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, w jaki sposób argumentowane były racje związane z przyjęciem poszczególnych rozwiązań, a także, jakie były rezultaty tych prac.