[Opracowanie] Irena Lipowicz: Samodzielność samorządu terytorialnego – granice i perspektywy. System prawa samorządu terytorialnego. T. 3

20.10.2023 - 14:40 aktualizacja 20.10.2023 - 14:40
Redakcja: izabelamaculewicz

Gruba książka

Samodzielność samorządu terytorialnego – granice i perspektywy. Redakcja naukowa Irena Lipowicz. System prawa samorządu terytorialnego. T. 3. Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2023. 912 s. ISBN 978-83-8328-169-8

Trzeci tom Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego prezentuje zagadnienia granic i perspektyw samodzielności samorządu terytorialnego, w tym m.in.:

• nadzór nad działalnością samorządu terytorialnego,
  • kontrola administracyjna oraz kontrola zarządcza,
  • kierownictwo w samorządzie terytorialnym,
  • odpowiedzialność polityczna, finansowa, odszkodowawcza, karna organu, funkcjonariusza i osób piastujących funkcje,
  • sądowa ochrona samodzielności samorządu terytorialnego,
  • kontrola instancyjna i samorządowe kolegia odwoławcze,
  • mediacja administracyjna,
  • transformacja cyfrowa w samorządzie terytorialnym oraz kreatywne wykorzystywanie zasobów,
  • wyzwania stojące przed samorządem terytorialnym,
  • doktrynalne podstawy samorządu terytorialnego w państwach Unii Europejskiej.

W skład zespołu reakcyjnego i autorskiego wchodzą wybitni przedstawiciele praktyki oraz nauki, gwarantując najwyższy poziom merytoryczny oraz wysoki walor praktyczny publikacji.

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla przedstawicieli zawodów prawniczych: adwokatów, radców prawnych obsługujących podstawowe jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, sędziów. Zainteresuje także pracowników samorządowych, radnych oraz przedstawicieli nauki prawa.