Marlena Drapalska-Grochowicz: Rekonstrukcja kategorii bliskości w polskim systemie prawnym

15.01.2024 - 14:24 aktualizacja 15.01.2024 - 14:24
Redakcja: izabelamaculewicz

twarze na białym tle

Rekonstrukcja kategorii bliskości w polskim systemie prawnym, Marlena Drapalska-Grochowicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, 2023, ISBN 9788322643273

Jak pisał Martin Heidegger, „w jestestwie tkwi istotowa skłonność ku bliskości”. Wyjaśnienie, co oznacza owa skłonność, nie należy jednak do łatwych zadań. Rekonstrukcja kategorii bliskości w polskim systemie prawnym stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o znaczenie bliskości w prawie z wykorzystaniem psychologicznego oglądu tego zjawiska.

Choć intuicyjnie mogłoby się wydawać, że prawo i bliskość mają niewiele wspólnego, niniejsza monografia ukazuje złożone relacje, jakie między nimi zachodzą. Na nieoczywisty charakter owych relacji wpływa fakt, że na gruncie prawa przyjmuje się różne rozumienia bliskości. W zależności od tego zaś prawo może być istotnym instrumentem wspierania albo obniżania poziomu realizacji potrzeb w bliskich relacjach.