Ministerstwo Spraw Zagranicznych serdecznie zaprasza na XV Warszawskie Seminarium Praw Człowieka, które odbędzie się 10 grudnia 2024 roku w hotelu Warsaw Presidential (Al. Jerozolimskie 65/79, Warszawa)
Tegoroczna edycja będzie poświęcona Roli Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka we wzmacnianiu instytucji demokratycznych. Gościem specjalnym konferencji będzie Prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Pan Marko Bošnjak.
W 75-rocznicę utworzenia Rady Europy i w 65-rocznicę rozpoczęcia działalności przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, seminarium stanowić będzie okazję do przypomnienia i przedyskutowania, z udziałem prelegentów z Polski i zagranicy, standardów wynikających z Konwencji i orzecznictwa Trybunału, mających znaczenie dla funkcjonowania instytucji demokratycznych.
Dyskusja odbędzie się w ramach następujących czterech paneli tematycznych:
I. Rola niezależnego sądownictwa jako kluczowego komponentu ustroju demokratycznego – gwarancje niezależności sądownictwa, nadzór nad innymi organami władzy (np. wykonawczej i służbami państwowymi), rozwijanie prawa dostępu do sądu i drogi odwoławczej, w tym analiza obszarów wymagających dalszego uregulowania, rola sądownictwa jako podmiotu uczestniczącego w demokratycznym procesie ważenia praw i interesów.
II. Gwarancje demokratycznego procesu tworzenia prawa – zapewnianie zgodności prawa i praktyki jego tworzenia ze standardami Konwencji, w tym zapewnianie zgodności projektów ustaw z tymi standardami (m.in. aspekty takie jak: ważenie praw i interesów, zasada subsydiarności i marginesu oceny), gwarancje prawa do wolnych wyborów, poszanowanie autonomii parlamentów, a jednocześnie rzetelność i zgodność z Konwencją procedur parlamentarnych, jeśli decyzje organów parlamentu wpływają na prawa i obowiązki parlamentarzystów lub obywateli, oraz uregulowania dotyczące funkcjonowania partii politycznych (tworzenie, finansowanie itp.).
III. Udział społeczeństwa w funkcjonowaniu demokracji – gwarancyjna rola społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych jako stróża społecznego (social watchdog), dostęp do informacji na temat spraw publicznych, ochrona niezależności i warunków działania zawodów prawniczych oraz ich rola w zapewnianiu zgodności z prawami człowieka, wolność zgromadzeń (jej znaczenie, gwarancje, granice, w tym w kontekście kontrzgromadzeń i praw innych osób).
IV. Gwarancje demokratycznej debaty publicznej – wolność wyrażania opinii w debacie publicznej i politycznej, mowa nienawiści, dezinformacja i litygacja strategiczna jako rosnące zagrożenia dla debaty demokratycznej, dostęp uczestników procesów demokratycznych i aktorów politycznych do mediów publicznych, gwarancyjna rola mediów w odniesieniu do demokracji i praw człowieka.
Szczegółowy plan seminarium został zawarty w załączniku.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego znajdującego się w załączniku i odesłanie go na adres: dpt.warsaw.seminar@msz.gov.pl do dnia 28 listopada 2024 roku.
formularz zgłoszeniowy
program XV Warszawskiego Seminarium Praw Człowieka 10.12.2024