Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja naukowa w Gdyni pt. „Wyzwania dla ochrony dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego – 70-lecie Konwencji Haskiej”

04.07.2024 - 09:28 aktualizacja 04.07.2024 - 09:28
Redakcja: izabelamaculewicz

Szanowni Państwo,

z okazji 70. rocznicy przyjęcia Konwencji haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w czasie konfliktu zbrojnego oraz 25. rocznicy przyjęcia Drugiego Protokołu do niej, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, kontynuując realizowaną w ostatnim czasie działalność naukowo-dydaktyczno-popularyzatorską w obszarze ochrony dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych i konfliktach zbrojnych organizuje w Gdyni w dn. 19-20 września 2024 roku konferencję naukową pt. „Wyzwania dla ochrony dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego – 70-lecie Konwencji Haskiej”.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w szerokim partnerstwie merytoryczno-instytucjonalnym. Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa i PKN ICOMOS.

Podstawowym celem konferencji jest pogłębiona analiza zobowiązań traktatowych wynikających z Konwencji haskiej z 1954 roku i Drugiego Protokołu do niej z 1999 roku w zakresie ochrony dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego, ich interpretacja w kontekście zmiany oblicza prowadzonych walk i zurbanizowanego teatru działań oraz związanych z tym nowych zagrożeń i wyzwań dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zabytków i zbiorów.

Impulsem do prezentacji wyników badań w powyższym zakresie są przypadające na rok 2024 rocznice przyjęcia powyższych traktatów (70. Konwencji haskiej i 25. Drugiego Protokołu), jak i wydarzenia w Ukrainie, które stawiają pytania o aktualność i adekwatność przyjętych rozwiązań prawnych, stopień ich właściwej implementacji do prawa krajowego oraz realizacji w praktyce.

Przedmiotowy zakres analiz będzie szeroki – od analizy formalnoprawnej tekstów prawnych, przez ocenę stopnia przygotowania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektów zabytkowych i zbiorów do wykonywania ustawowych zadań obronnych czy znaczenie ochrony dóbr kultury w działaniach sił zbrojnych (standardy NATO i doświadczenia z ostatnich konfliktów zbrojnych i operacji wojskowych) po implikacje konfliktu w Ukrainie i szanse związane z wykorzystaniem nowych technologii w obszarze ochrony dziedzictwa kultury.

Z uwagi na wielosektorowość wyzwań w zakresie ochrony dóbr kultury w czasie konfliktu zbrojnego i chęć prowadzenia szerokiego dyskursu naukowego konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, pozwalając na wymianę poglądów i konstruktywny dialog przedstawicieli świata nauki (nauki o bezpieczeństwie, nauki prawne, ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków) – zarówno teoretyków, jak i praktyków, a także reprezentantów sił zbrojnych i służb mundurowych, administracji publicznej oraz personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo obiektów zabytkowych i zbiorów.

Umożliwi to wielopłaszczyznową analizę zagadnień oraz ułatwi formułowanie wniosków i zaleceń służących doskonaleniu krajowego systemu ochrony dóbr kultury.

Szczegółowy program konferencji znajdziecie Państwo w załączniku oraz na stronie internetowej wydarzenia.

Termin rejestracji uczestnictwa upływa 10 sierpnia br.

Zapraszamy!

return to top