Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach we współpracy z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się w formie stacjonarnej 17 maja 2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (aula nr 6). Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na platformie YouTube.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod tym linkiem.
Harmonogram Konferencji został podzielony na trzy obszary:
- “Zmiany na rynku audiowizualnym w kontekście streamingu: perspektywa korzystających i twórców”– keynote speech oraz debata;
- “Krótkie formy realizacji audiowizualnej: shortsy, reelsy, tiktoki – prawna perspektywa platform i użytkowników”– rozmowa oraz prezentacja abstraktów;
- “Wykorzystanie GenAI w procesie produkcji filmowej”– keynote speech oraz debata.
W ostatnim czasie obserwujemy szereg problematycznych zagadnień powstałych wokół tematyki filmu i produkcji audiowizualnej. Zasady wynagradzania twórców filmowych, popularność nowych, krótkich form audiowizualnych, a także rozwój sztucznej inteligencji. Z tych powodów stworzyliśmy projekt konferencji (I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Filmowego – Zmiany na rynku audiowizualnym), która ma stanowić przestrzeń do wymiany zdań, wyrażania poglądów i propozycji. Przez takie wydarzenie chcemy się przyczynić do zainicjowania działań zmierzających do rozwiązania kwestii spornych z zakresu prawa filmowego, które mają wpływ na rynek twórczości audiowizualnej.
W Konferencji wezmą udział profesjonaliści: naukowcy, praktycy, a także przedstawiciele OZZ. Jednocześnie w panelu “Krótkie formy realizacji audiowizualnej: shortsy, reelsy, tiktoki – prawna perspektywa platform i użytkowników” wezmą udział osoby wyłonione w konkursie na abstrakty (konkurs zakończony).
Konferencja przeznaczona jest zarówno dla prawników-naukowców, jak i prawników-praktyków, którzy na co dzień zajmują się problematyką prawa filmowego. Na nasze wydarzenie zapraszamy jednak także wszystkich tych, którzy interesują się zagadnieniami związanymi z przemysłem audiowizualnym, własnością intelektualną, nowymi technologiami i sztuczną inteligencją, w tym doktorantów i studentów (nie tylko kierunku Prawo).
W skład Komitetu Organizacyjnego z ramienia UŚ wchodzą:
- prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk,
- dr Łukasz Maryniak,
- mgr Dominik Gabor,
- mgr Wiktoria Sikorska.
Jednocześnie współpraca z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest zapewniona m.in. poprzez zaangażowanie dr Igi Bałos oraz dr Katarzyny Jasińskiej z Akademii.
Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie jest także dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Serdecznie zapraszamy!