Wybrane obszary Prawa Unii Europejskiej, a praktyka. Podsumowanie Projektu Unijnego TRAIL

13.12.2021 - 20:40, aktualizacja 08.04.2022 - 09:26
Redakcja: administrator

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy wszystkich Pracowników, Doktorantów, Studentów oraz wszystkich zainteresowanych zagadnieniem stosowania prawa unijnego w krajach członkowskich UE do udziału w konferencji Wybrane obszary Prawa Unii Europejskiej, a praktykaPodsumowanie Projektu Unijnego TRAIL.

Konferencja będąca podsumowaniem międzynarodowego projektu finansowanego przez Komisję Europejską odbędzie się w poniedziałek 20 grudnia 2021 roku w godzinach 10.00-16.00 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w auli nr 5.

Konferencja prowadzona będzie w języku polskim.

Link do rejestracji: https://forms.office.com/r/SGZAJhZP89

Wykład inaugurujący Konferencję wygłosi dr hab. Maciej Szpunar prof. UŚ – Pierwszy Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Nadchodząca konferencja będzie wydarzeniem wieńczącym prace podjęte w ramach Projektu Unijnego TRAIL. Będą Państwo mieli okazje wysłuchać wystąpień naukowców oraz praktyków, którzy przedstawią swoje doświadczenia i refleksje związane z Prawem Unii Europejskiej oraz jego stosowaniem.  Założeniem Komitetu Organizacyjnego było, aby konferencja nie była tylko bilansem dotychczasowych inicjatyw, ale by ukazała uczestnikom uprzednio omawiane zagadnienia w szerszej perspektywie prawnej. Zapraszamy do zapoznania się z załączoną agendą wydarzenia.

Zachęcamy do zapoznania się z Programem Konferencji oraz do rejestracji na wydarzenie pod podanym linkiem.

Z uwagi na obostrzenia liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w konferencji jest niestety ograniczona.

PROGRAM KONFERENCJI  20 GRUDNIA 2021 roku

Wybrane obszary Prawa Unii Europejskiej a praktyka

Podsumowanie Projektu Unijnego TRAIL

Prowadzenie Konferencji:

dr Małgorzata Lubelska–Sazanów, Kierownik Projektu TRAIL

adw. Magdalena Stryja, Koordynator Projektu TRAIL

9.30-10.00  Rejestracja Uczestników

10.00–10.15 Powitanie Uczestników. Rola Uniwersytetu Śląskiego w projekcie unijnym TRAIL. Perspektywy na przyszłość.

Członkowie zespołu naukowego projektu unijnego TRAIL:

prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, Prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. współpracy  krajowej i międzynarodowej

prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk, pełnomocnik dziekana WPiA ds. współpracy międzynarodowej

10.15-10.25 Powitanie Uczestników. Słowo wstępne.

prof. dr hab. Czesław Martysz, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

10.25-10.35 Słowo wstępne do Uczestników

adw. Roman Kusz,  Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach

10.35-10.50 Cele, Osiągniecia, Projektu TRAIL (Train in Your Language) finansowany ze środków Komisji Europejskiej na UŚ w Katowicach

prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk, pełnomocnik dziekana WPiA ds. współpracy międzynarodowej, Komitet naukowy TRAIL

dr Małgorzata Lubelska-Sazanów, Kierownik Projektu

adw. Magdalena Stryja, Koordynatorka Projektu TRAIL

10.50-11.10 Pytania prejudycjalne sądów krajowych w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej

dr hab. Maciej Szpunar prof. UŚ, Pierwszy Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

11.15-11.35 Oferta programu Ersamus+ dla podnoszenia jakości edukacji prawnej

dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

11.40-12.05 Europa Cyfrowa. Zmiany nie tylko dla prawników

dr hab. Dariusz Szostek prof. UŚ, Interdyscyplinarne Centrum Badawcze CYBER SCIENCE

12.10-12.30 Obszary tematyczne projektu unijnego TRAIL

dr hab. Maciej Zachariasiewicz, prof. ALK, Trener TRAIL

12.35-13.00 PRZERWA KAWOWA

13.00-13.15 Wpływ projektu TRAIL na praktykę notarialną

Notariusz Wojciech Małachowski, Prezes Rady Izby Notarialnej w Katowicach

13.20-13.40 Transgraniczne sprawy unijne w praktyce polskich notariuszy

Ewelina Wyraz-Altdorf, Trener Projektu Unijnego  TRAIL, zastępca notarialny

13.45-14.05 Stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 roku w praktyce notarialnej

Notariusz Przemysław Michalewicz, Członek Rady Izby Notarialnej w Katowicach

14.10-14.30 Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki z prawem unijnym w polskich sądach

Adwokat Witold Przytocki

14.30-15.30 DYSKUSJA

15.30-16.00 LUNCH

16.00 Podsumowanie konferencji

prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk, Komitet naukowy TRAIL

dr hab. Maciej Zachariasiewicz, prof. ALK, Trener TRAIL

Projekt Train in Your Language [TRAIL]  realizowany był przez Konsorcjum stworzone przez jednostki naukowe pięciu krajów unijnych, a jego głównym celem było  rozpowszechnienie szczegółowej wiedzy na  temat stosowania wybranych aktów prawnych Prawa Unijnego wśród trzech grup zawodowych: adwokatów, komorników i notariuszy. Blisko 200 uczestników z Grecji, Cypru, Estonii, Łotwy oraz Polski wzięło udział w wielojęzycznych szkoleniach, wymieniając się wiedzą oraz doświadczeniem. Wartością dodaną projektu jest zbudowanie ponadnarodowych mikrosieci praktyków przedstawicieli zawodów prawniczych. To wszystko było możliwe dzięki temu, że wszystkie warsztaty i seminaria w ramach projektu – choć wspólne dla uczestników z różnych krajów – tłumaczone były symultanicznie na języki narodowe oraz język angielski.

Serdecznie zapraszamy!

Newsletter4_polish