Adw. Magdalena Stryja – Przewodniczącą panelu eksperckiego w trakcie CLGD2022,światowej konferencji towarzyszącej Szczytowi Klimatycznemu COP27

29.11.2022 - 10:01, aktualizacja 29.11.2022 - 10:01
Redakcja: martarekosiewicz

Zakończył się właśnie Szczyt Klimatyczny COP27 w Sharm El Sheik w Egipcie organizowany przez ONZ, a w jego trakcie miała miejsce największa światowa prawnicza konferencja klimatyczna:  CLGD2022: Climate Law nad Governance Day 2022 during the United Nations Framework on Climate Change COP 27, w której już po raz czwarty – po COP24, COP25, i COP26 Uniwersytet Śląski Wydział Prawa i Administracji jako jedyna Polska uczelnia, za sprawą Pani adw. Magdaleny Stryji pełnił role współgospodarza eksperckiego panelu.

Adw. Magdalena Stryja kolejny raz została zaproszona przez Zarząd Komitetu Programowego Konferencji do przewodniczenia, zaproponowania oraz zorganizowania eksperckiej sesji. Zaproponowany panel na temat: The War in Ukraine and the Energy Crisis in the Light of Climate Action z uwagi na doniosłość merytoryczną oraz osoby prelegentów został włączony do grupy pięciu najistotniejszych sesji tematycznych Konferencji. Panel powstał we współpracy z Panią dr Anna Budzanowską (koordynatorką panelu) oraz  Panią dr hab. Agnieszką Bielską – Brodziak, prof. UŚ.

Pełny kształt eksperckiego panelu nt: The War in Ukraine and the Energy Crisis in the Light of Climate Action:

Przewodnicząca:

Adw. Magdalena Stryja – reprezentująca Uniwersytet Śląski Wydział Prawa i Administracji, Centre for Intenational Sustainable Development Law, Naczelną Radę Adwokacką oraz Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach

Prelegenci:

*      Pan Mikołaj Budzanowski– były Minister Skarbu, Dyrektor Generalny Boryszew SA

*      Pan Kazimierz Karolczak – Przewodniczący Metropolii GZM

*      Pani Prof. Alexandra Harrington – Chair of the IUCN Task Force on Plastic Pollution, Lancaster University

*      Pani dr Anna Budzanowska – była Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Champion Europejskiego Miasta Nauki, Katowice 2024, członkini zarządu EuroScience, Uniwersytet Śląski w Katowicach (koordynatorka panelu)

*      Pani dr hab. Agnieszka Bielska – Brodziak, prof. UŚ  – Rzecznik Praw Studentów i Doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

*      Pan dr hab.  Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny FRSE oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności.

*      Pani dr Marlena Drapalska – Uniwersytet Śląski Wydział Prawa i Administracji

*      Voice of Young Generation: Doktorant Delft University of Technology oraz Studentka Katholieke Universiteit Leuven

adw. Magdalena Stryja została również zaproszona, do udziału w innym eksperckim  panelu na temat: Implementing the Paris Agreement through Courage, Contributions & Compliance, którego współgospodarzem był Uniwersytet Cambridge oraz Cambridge International Law Journal, a także już kolejny rok z rzędu została członkinią Komitetu Programowego Konferencji CLGD, oceniając pod względem merytorycznym ponad 80 paneli nadesłanych z całego świata.

Członkowie Komitetu Programowego nie mogą głosować na swoją propozycję.

Już po raz czwarty Uniwersytet Śląski Wydział Prawa i Adminstracji mógł wystąpć w roli współorganizatora sesji konferencji CLGD wśród takich Instytucji jak: Uniwersytet Cambridge, Centre for International Sustainable Development Law,  Net Zero Lawyers Alliance, International Bar Association, Oxford University Press, Edward Edgar Publishing, Routledge, Cambridge University Press, Green Climate Fund, The World Bank, European Bank for Reconstruction and Development, UNEP (United Nation Environment Programme z siedzibą w Nairobi), UNDP (United Nation Development Programme z siedzibą w Nowym Jorku), Word Commission on Environmental Law, IDLO (International Development Law Organization.

Udział w globalnej Climate Law and Governance Day jest również doskonałą platformą networkingową oraz promocyjną ponieważ Program Konferencji oraz wszelkie informację oraz materiały z nią związane docierają bezpośrednio do 24 000 tyś delegatów Szczytu Klimatycznego oraz tysięcy światowych instytucji badawczych, finansowych, ekologicznych, organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń.

Climate Law and Governance Day, to światowe wydarzenie organizowane od 2005 r. od Szczytu Klimatycznego COP 11 w Montrealu. To międzynarodowe sympozjum ma na celu pogłębienie dialogu pomiędzy delegatami COP, przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych oraz wiodących ośrodków naukowych, będących głównymi aktorami globalnego dyskursu o kryzysie klimatycznym.  Jest też miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń między obserwatorami, adwokatami, sędziami, ekonomistami, ekspertami z zakresu nowych technologii, a także młodymi badaczami zainteresowanymi krajowym i międzynarodowym prawem klimatycznym, instrumentami ekonomicznymi i praktykami, które podejmowane są w służbie ochrony klimatu i środowiska.