Monografia dr. Mateusza Zeiferta opublikowana w wydawnictwie Routledge

09.10.2024 - 11:55, aktualizacja 11.10.2024 - 10:49
Redakcja: wiktoriakubiaczyk

Mamy wielką przyjemność poinformować o premierze monografii naukowej pt. „Law and Cognitive Linguistics. A Prototype Theory Approach to Legal Categorisation” autorstwa dr Mateusza Zeiferta. Monografia ukaże się nakładem prestiżowego wydawnictwa Routledge już 10 października 2024 roku.

Książka prezentuje wyniki badań prowadzonych w ramach grantu pt. „Znaczenie tekstu prawnego w świetle wybranych koncepcji językoznawstwa kognitywnego”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (2018/31/D/HS5/03922). Stanowi pierwsze na świecie książkowe opracowanie w całości poświęcone możliwościom zastosowania językoznawczej teorii prototypu na gruncie prawnym.

Teoria prototypu, wyrosła z eksperymentów psychologicznych, a następnie rozwijana przez językoznawców kognitywnych, to teoria wyjaśniająca proces kategoryzacji pojęciowej. Oferuje nowe spojrzenie na znane problemy teorii prawa i praktyki prawniczej, takie jak definicje pojęć prawnych, spór o rolę wykładni językowej w stosowaniu prawa, nieostrość i wieloznaczność czy tzw. „zwykłe” znaczenie tekstu prawnego.

Monografia jest dostępna do zakupu na stronie wydawnictwa Routledge.

Serdecznie gratulujemy!