Publikacja dr Konrada Graczyka w wydawnictwie Mohr Siebeck w Tybindze

31.05.2022 - 10:47, aktualizacja 31.05.2022 - 10:47
Redakcja: administrator
Z radością informujemy, że w wydawnictwie Mohr Siebeck w Tybindze, w prestiżowej serii wydawniczej „Beiträge zur Rechsgeschichte des 20. Jahrhunderts”, ukazała się monografia autorstwa dr. Konrada Graczyka Ein anderes Gericht in Oberschlesien. Sondergericht Kattowitz 1939-1945. Książka stanowi najważniejszy efekt badań prowadzonych w ramach realizowanego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie w ramach konkursu Preludium 14 pt. Sondergericht Kattowitz – Sąd Specjalny w Katowicach 1939-1945 ((2017/27/N/HS5/00423).

Książka została poświęcona działalności Sondergericht Kattowitz, czyli Sądu Specjalnego w Katowicach. Był to niemiecki sąd karny utworzony we wrześniu 1939 r., po zajęciu obszaru przedwojennego województwa śląskiego przez Wehrmacht. Działał do stycznia 1945 r. w rejencji katowickiej, gdzie okupant prowadził specyficzną politykę narodowościową (folkslista). W opracowaniu przebadano wszystkie aspekty jego działalności, poczynając od personelu, przez postępowanie i orzecznictwo, kończąc na orzeczonych karach śmierci.

Serdecznie gratulujemy!