Studentka WPiA UŚ z certyfikatem z BFSU

23.07.2020 - 13:09, aktualizacja 24.07.2020 - 09:12
Redakcja: Admin

Weronika Żebrowska – studentka V roku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w lipcu 2020 roku otrzymała certyfikat ukończenia programu Prawa na Wydziale Prawa Beijing Foreign Studies University (BFSU) w Chinach, wieńcząc tym samym studia w Pekinie, które trwały od marca 2019r. do lipca 2020r. Od marca 2020r. do lipca 2020r. Uniwersytet w Pekinie zorganizował zajęcia w sposób zdalny w związku z pandemią COVID-19, co nie przeszkodziło w ukończeniu kursu na BFSU. Jednocześnie, wspólnie ze studentami z całego świata, Weronika studiowała również język chiński. Podczas pobytu w Chinach, Weronika była organizatorem konferencji o prawie europejskim i prawie chińskim. Uczestniczyła także w konferencjach na szczeblu międzynarodowym, organizowanych przez chińskie uczelnie. Wyjazd był możliwy na podstawie umowy bilateralnej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a BFSU, z pomocą Pani Profesor Ewy-Rott Pietrzyk, Pana Profesora Rafała Blicharza, a także Dziekana WPiA UŚ – Pana Profesora Czesława Martysza. Umowa bilateralna umożliwia studentom podjęcie studiów za granicą bez konieczności wnoszenia opłat (czesnego). Weronika została również stypendystką Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020, otrzymując stypendium na wyjazd do Chin.

Studia w Pekinie pozwoliły Weronice na rozwój nie tylko języka, ale przede wszystkim wiedzy o Państwie Środka, czego wynikiem było napisanie pracy magisterskiej o prawie chińskim w kontekście prawa międzynarodowego, kończącej studia na Wydziale Prawa i Administracji. Weronika była również w czasie studiów aktywnym członkiem Międzywydziałowego Koła Prawa i Kultury Chińskiej UŚ.

Na przykładzie Weroniki, zachęcamy wszystkich do podjęcia studiów w Chinach, a także do skorzystania z kursów online z chińskimi profesorami (link) oraz pierwszego w Polsce lektoratu z języka chińskiego dla studentów WPiA

Lektorat z języka chińskiego

fot. z archiwum organizatorów (CASS)

fot. E. Rott-Pietrzyk (archiwum własne)