Wydział Prawa i Administracji UŚ członkiem stowarzyszenia wydziałów prawa w USA

11.05.2022 - 14:09, aktualizacja 11.05.2022 - 14:09
Redakcja: administrator

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Wydział Prawa i Administracji UŚ w Katowicach przeszedł pozytywną akredytację, w wyniku której został przyjęty do elitarnego stowarzyszenia w USA – The Southeastern Association of Law Schools (SEALS), tj. Południowo Wschodniego Stowarzyszenia Szkół Prawa. Stanowi to wyróżnienie, m.in. z tego powodu, że będziemy jedynym wydziałem z Polski, uczestniczącym na zasadach członkowskich w SEALS, które skupia ponad 100 najlepszych wydziałów prawa, głównie z USA, w tym wydziały, z którymi współpracuje WPiA UŚ, w szczególności Loyola University New Orleans School of Law, reprezentowany przez prof. Patrica Hugg’a, kilkakrotnie już odwiedzającego WPiA na zaproszenie prof. dr hab. Ewy Rott-Pietrzyk, pełnomocnika Dziekana WPiA ds. umiędzynarodowienia.

Pozytywna ocena naszego Wydziału uzasadniona została między innymi wieloletnią, konstruktywną współpracą zarówno naukową, jak i dydaktyczną z kilkoma uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych oraz uczestnictwem przedstawicieli z WPiA w corocznych konferencjach zarówno SEALS, jak i European Law Faculties Association (ELFA), które to stowarzyszenia współpracują ze sobą.

Członkostwo w Stowarzyszeniu otwiera kolejne możliwości wymiany kadry naukowej, wspólnych badań oraz poszerzenia oferty dydaktycznej, w związku ze współpracą z uniwersytetami, będącymi członkami SEALS.

Dla całego procesu aplikacyjnego, nie bez znaczenia było zaangażowanie prof. dr hab. Ewy Rott-Pietrzyk, prof. dr hab. Rafała Blicharza (zajmujących się od wielu lat współpracą z uniwersytetami z USA) i Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych prof. dr hab. Piotra Piniora, których wkład w budowę wzajemnych relacji z partnerami  ze Stanów Zjednoczonych został zauważony i doceniony.