„Akademickie Prawo Pracy” – OKN KN Prawa Pracy „Opus per Laborem”

26.03.2024 - 09:27, aktualizacja 14.05.2024 - 10:57
Redakcja: izabelamaculewicz

Koło Naukowe Prawa Pracy „Opus per Laborem” zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Akademickie Prawo Pracy” która odbędzie się 17.05.2024 roku w auli nr 8 na Wydziale Prawa i Administracji.

Tematyka wydarzenia koncentrować będzie się na zatrudnieniu pracowników w szkolnictwie wyższym. Omówione zostanie to, w jaki sposób można ukształtować swoją karierę zawodową na uniwersytecie, biorąc pod uwagę trzy możliwe ścieżki rozwoju: pracownika naukowego, pracownika naukowo-dydaktycznego i pracownika dydaktycznego. Z racji tego, że prelegentami są praktycy, będzie można uzyskać odpowiedź na bardzo istotne pytanie, a mianowicie jakie są wady i zalety tego typu zatrudnienia.

W ramach konferencji przewidziane są dwa panele dyskusyjne: „Ścieżka rozwoju pracowników uczelni wyższych” oraz „Warunki zatrudnienia pracowników uczelni wyższych”.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o rejestrację poprzez formularz.

Konferencja naukowa: Akademickie prawo pracy

Miejsce: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Śląski w Katowicach ul. Bankowa 11b, AULA 5.

Czas: 17 maja 2024 r.

9:30-9:45 rejestracja uczestników

9:45 – 10:00 – otwarcie konferencji, Dziekan WPIA UŚ dr hab. Witold Kurowski, prof. UŚ

10:00 – 12:00 PANEL I

1. Ścieżka rozwoju pracowników uczelni wyższych

Prawny model awansu naukowego – prof. dr hab. K.W. Baran (Uniwersytet Jagielloński)

Ścieżka kariery i awans naukowy nauczyciel akademickiego- wyzwania współczesności – prof. dr hab. M. Tomaszewska (Uniwersytet Gdański)

Realizacja zadań badawczych oraz dydaktycznych przez nauczyciela akademickiego a stopnie awansu zawodowego – dr hab. M. Włodarczyk, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki)

Dydaktyczna ścieżka kariery akademickiej – dyr. M. Czaja (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Habilitacja dziś i jutro – Z-ca dyr. T. Piotrowski (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Moderator: prof. dr hab. Ł. Pisarczyk (Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Śląski)

11:30 – 12:00 dyskusja

12:00 – 12:45 Przerwa

12:45 – 14:45 – PANEL II.

1. Warunki zatrudnienia pracowników uczelni wyższych

Cele oceny okresowej nauczycieli akademickich – kilka uwag – dr hab. A. Giedrewicz-Niewińska, prof. UwB (Uniwersytet w Białymstoku), dr U. Torbus (Uniwersytet Śląski)

Kara rektorskiego upomnienia w postępowaniach dyscyplinarnych – uwagi de lege lata i de lege ferenda – dr J. Kosowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)

Czas pracy nauczycieli akademickich – P. Pachuta (Uniwersytet Zielonogórski)