Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 209 840 PLN i został zaplanowany na 3 lata. W ramach realizacji przewidziana jest publikacja książki monograficznej i artykułu naukowego.
Celem projektu jest ocena proekologicznej zmiany wybranych paradygmatów prawa zobowiązań w zakresie zawierania, wykonywania i rozwiązywania umów oraz odpowiedzialności odszkodowawczej. Projekt będzie wykorzystywać metodę prawnoporównawczą, gdzie dla analizy prawa zobowiązań w wybranych państwach europejskich jako punkt odniesienia zostanie wykorzystany chiński system prawa prywatnego – w szczególności Art. 9 Kodeksu Cywilnego ChRL i jego stosowanie.
Główne pytanie projektu dotyczy tego to, w jaki sposób kształtować prawo zobowiązań, tak aby przeciwdziałać kryzysom ekologicznym, chronić środowisko naturalne i kształtować zrównoważone środowiskowo społeczeństwa. Założeniem projektu jest to, że tradycyjne paradygmaty prawa zobowiązań zorientowane na efektywność rynku, minimalną interwencję państwa oraz swobodę zawierania umów, powodują ograniczenia w osiąganiu celów pro-ekologicznych. Stąd też, aby prawo zobowiązań mogło skutecznie wpływać na zrównoważony rozwój konieczne staje się jego zrewidowanie.
Serdecznie gratulujemy!