Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zjazd Katedr Prawa Prywatnego Międzynarodowego

Prelegenci PPM

Poniżej przedstawiamy Państwu sylwetki prelegentów, którzy wystąpią podczas Zjazdu Katedr Prawa Prywatnego Międzynarodowego.

dr Olga Bobrzyńska dr Olga Bobrzyńska
left img

Doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny

dr Edyta Figura-Góralczyk dr Edyta Figura-Góralczyk
left img

Ukończyła kierunek prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 2006 r., a w 2016 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Nieuczciwa konkurencja w prawie prywatnym międzynarodowym. Jest również absolwentką Wydziału Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku finanse i rachunkowość, który ukończyła w 2008 r. Od 2011 r. jest radcą prawnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Od 2012 r. pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, przy czym od 2017 r. jako adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego (podstawowe miejsce pracy). Natomiast od 2022 r. pracuje również jako asystent w Centrum Prawa Prywatnego Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka i współautorka licznych publikacji naukowych przede wszystkim z dziedziny prawa prywatnego międzynarodowego.

dr hab. Mariusz Fras, prof. UŚ dr hab. Mariusz Fras, prof. UŚ
left img

Adwokat, zastępca redaktora naczelnego czasopisma Wiadomości ubezpieczeniowych, członek Doradczego Komitetu Naukowego przy Rzeczniku Finansowym

dr hab. Dariusz Fuchs, prof. UKSW dr hab. Dariusz Fuchs, prof. UKSW
left img

Doktor habilitowany nauk prawnych; profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; radca prawny; arbiter krajowych i międzynarodowych sądów polubownych (SA KIG, SA KNF); od 2006 r. członek Project Group on European Insurance Contract Law oraz od 2016 r. uczestnik Project Group on Reinsurance Contract Law; członek European Law Institute (Wiedeń),
Polskiego Oddziału AIDA oraz Stowarzyszenia Sędziów Sądów Polubownych; mediator z zakresu ubezpieczeń i prawa gospodarczego, wpisany na listy stałych mediatorów kilku sądów okręgowych; autor ponad 200 publikacji krajowych i zagranicznych poświęconych ubezpieczeniom prywatnym, prawu cywilnemu, prawu europejskiemu, prawu rynku sztuki i ochronie zabytków

prof. dr hab. Boguslawa Gnela prof. dr hab. Boguslawa Gnela
left img

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UJ, adwokat (aktualnie niewykonujący zawodu), zatrudniona jako profesor w Katedrze Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Prywatnego Międzynarodowego Instytutu Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kierownik tej Katedry w latach 2000 – 2024; Dyrektor Instytutu Prawa (w latach 2019 – 2024) utworzonego w 2019 r., oraz Prodziekan Wydziału Finansów Prawa (aktualna nazwa Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa) w latach 2005 – 2012. Autorka około 300 publikacji naukowych i dydaktycznych. Publikacje naukowe dotyczą przede wszystkim prawa cywilnego, w tym prawa zobowiązań, prawa konsumenckiego i handlowego oraz prawa prywatnego międzynarodowego, podobnie jak liczne redakcje naukowe.

dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ
left img

Profesor w Instytucie Nauk Prawnych WPiA UŚ w Katowicach, liderka Zespołu Badań nad Europejskim i Polskim Prawem prywatnym Międzynarodowym. Zajmuje się prawem ochrony konsumentów, prawem prywatnym międzynarodowym i europejskim prawem prywatnym. Autorka książek i kilkudziesięciu publikacji artykułowych z tego zakresu. Brała udział w pracach zespołów problemowych Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w zakresie prawa zobowiązań i prawa konsumenckiego. Arbiter w sądach arbitrażowych gospodarczych i konsumenckich. Ekspert i recenzent w projektach Komisji Europejskiej (m.in. FP7, Horyzont 2020, Horyzont Europa), Narodowego Centrum Nauki i NAWA. Realizowała granty badawcze finansowane ze środków Komisji Europejskiej (programy JUST i H2020), Funduszy Wyszehradzkich, a także NCN i NAWA. W latach 2022 – 24 pełniła funkcję prodziekana WPiA UŚ ds. współpracy i rozwoju. Od 2022 przewodnicząca Komisji Etyki UŚ ds. badań naukowych z udziałem ludzi.

prof. Patrick Kinsch prof. Patrick Kinsch

Profesor honorowy Uniwersytetu w Luksemburgu, jak również członek komisji egzaminacyjnej podczas przeprowadzanych egzaminów adwokackich. Sekretarz generalny European Group for Private International Law. Wykładowca na Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego (wykład skoncentrowany na problematyce prawa prywatnego międzynarodowego opublikowany w 2006 roku oraz wykład odnośnie politycznych rozważań w prawie prywatnym międzynarodowym opublikowany w 2019 roku). Jego publikacje o prawie prywatnym międzynarodowym zostały wydane w języku francuskim, angielskim oraz niemieckim.

mgr Kinga Konieczna mgr Kinga Konieczna
left img

Asystent w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, zastępca notarialny (Izba Notarialna w Gdańsku).

dr hab. Joanna Kruczalak– Jankowska, prof. UG dr hab. Joanna Kruczalak– Jankowska, prof. UG
left img

Kierownik Katedry Prawa Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (obecnie na urlopie naukowym). Autorka i współautorka ponad 80 publikacji z zakresu prawa handlowego, prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Członkini The Conference on European Restructuring and Insolvency Law (CERIL), Organisation of professionals specialising in insolvency and business reconstruction and recovery (INSOL) oraz Komitetu Sterującego Forum Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego.

dr Ariel Mucha dr Ariel Mucha
left img

Doktor nauk prawnych na podstawie rozprawy doktorskiej obronionej w Katedrze Polityki Gospodarczej na Wydziale Prawa i Administracji UJ, temat rozprawy doktorskiej: „Transgraniczna mobilność spółek kapitałowych w świetle prawa unijnego i polskiego. Absolwent studiów podyplomowych z prawa brytyjskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ we współpracy z British Angliae Scientia Ltd, a także z prawa amerykańskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ we współpracy z Catholic University of America Columbus School of law. Odbył wizyty studyjne i stypendia naukowe w: Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Privatrecht, Hamburg; Universidad de Valencia, Facultad De Derecho; Mykolo Romerio Universitetas Vilnius; Julius-Maximilians-Universität Würzburg. Specjalizuje się w międzynarodowym prawie spółek i prawie rynku kapitałowego. Radca prawny przy OIRP w Krakowie.

prof. dr hab. Adam Opalski prof. dr hab. Adam Opalski
left img

Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego. Członek gremiów eksperckich: European Company Law Experts oraz European Model Company Act Group. Wieloletni członek zespołu problemowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego do spraw reformy prawa spółek i współautor nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa spółek, redaktor i współautor wielotomowego komentarza do Kodeksu spółek handlowych. Doradca jednej z wiodących kancelarii prawnych w Polsce, radca prawny w Warszawie.

dr hab. Krzysztof Oplustil, prof. UJ dr hab. Krzysztof Oplustil, prof. UJ
left img

Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny UJ i kierownik  Katedry Prawa Publicznego Gospodarczego i Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor licznych publikacji z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego oraz prawa europejskiego. Współautor komentarza do Kodeksu spółek handlowych (seria: Duże komentarze Becka), w zakresie przepisów art. 491-527 k.s.h. (krajowe i transgraniczne łączenia spółek), autor monografii poświęconych: zagadnieniom ładu korporacyjnego (Instrumenty nadzoru korporacyjnego (corporate governance) w spółce akcyjnej, Warszawa 2010) oraz transgranicznym reorganizacjom spółek (Transgraniczne reorganizacje spółek (łączenie, podział, przekształcenie) w prawie unijnym i polskim, Warszawa 2024).

dr Krzysztof Pacuła dr Krzysztof Pacuła
left img

Referendarz w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Doktor nauk prawnych, związany z Uniwersytetem Śląskim. Nagrodzony Dyplomem Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego (2019). Redaktor (prawo UE) na conflictoflaws.net. Sekretarz i Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego.  Adwokat i wykładowca na aplikacji adwokackiej (Prawo UE i prawo prywatne międzynarodowe w praktyce zawodowej adwokata) przy Okręgowej Izbie Adwokackiej w Katowicach.

prof. dr hab. Jadwiga Pazdan prof. dr hab. Jadwiga Pazdan
left img

Autorka wielu opracowań w postaci artykułów, glos, komentarzy z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego, prawa cywilnego, ADR. Ma na swoim koncie kilka monografii, w tym poświęcone pełnomocnictwu oraz Umowom dotyczącym spadku w rozporządzeniu spadkowym Unii Europejskiej.

Do 2023 r. kierowała Katedrą Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Pełni funkcje mediatora i arbitra w Sądzie Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan oraz w Sądzie Arbitrażowym przy KNF.

Jest czynnym adwokatem i prowadzi Kancelarię Adwokacką z siedzibą w Katowicach.

prof. dr hab. Maksymilian Pazdan prof. dr hab. Maksymilian Pazdan
left img

Odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując 24 czerwca 1957 r. tytuł magistra prawa. Już jako student ostatniego roku studiów został zatrudniony w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego, kierowanej przez prof. Kazimierza Przybyłowskiego. W Krakowie odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną złożonym pomyślnie egzaminem sędziowskim. W 1968 r. na podstawie porozumienia między uczelniami przeniósł się do Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2007 r. pracuje w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Doktoryzował się na Wydziale Prawa UJ w 1964 r. Do odnowienia doktoratu doszło w 2014 r. (uroczyste posiedzenie Senatu UJ, poświęcone tej sprawie, odbyło się 30 maja 2014 r.). Habilitował się również na Wydziale Prawa i Administracji UJ (1974 r.). W 1979 r. uzyskał tytuł i stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1990 roku profesora zwyczajnego. W czasie zatrudnienia w Uniwersytecie Śląskim pełnił różne funkcje, m.in. kierownika Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego, dziekana (1978 – 1980), prorektora (1981 – 1987), a w latach 1990 – 1996 rektora tej Uczelni. W latach 1999 – 2002 był wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Od 1978 r. jest arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej (do 1989 r. PIHZ) w Warszawie. Walne Zgromadzenie Polskiej Akademii Umiejętności wybrało go w 2001 r. na członka korespondenta. Od 2003 r. jest członkiem korespondentem Międzynarodowej Akademii Prawa Porównawczego w Paryżu.

dr hab. Mateusz Pilich, prof. UW dr hab. Mateusz Pilich, prof. UW
left img

Pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji. Autor ok. 90 publikacji naukowych: artykułów, monografii i komentarzy do aktów prawa krajowego i europejskiego (w tym współautor komentarza do ustawy – Prawo prywatne międzynarodowe pod red. J. Poczobuta). Wykonuje również zawód adwokata.

prof. dr hab. Wojciech Popiołek prof. dr hab. Wojciech Popiołek
left img

Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego, od 1.10.2006 r. – kierownik Katedry (do 2019 r.). Prowadzi (prowadził) wykłady, konwersatoria i seminaria z prawa cywilnego, międzynarodowego prawa handlowego, prawa prywatnego międzynarodowego i prawa spółek.

Opiekun młodej kadry naukowej (dwanaście doktoratów pod jego kierunkiem, recenzje w kilkunastu przewodach habilitacyjnych i w ponad 30 przewodach doktorskich, recenzje w 13 postępowaniach o nadanie tytułu profesora). Członek Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych, Sekcja I – Nauk Humanistycznych i Społecznych w latach 2011 – 2021.

Autor stu kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i prawa prywatnego międzynarodowego.

Udział w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce prawa cywilnego, prawa spółek, międzynarodowego prawa handlowego, inwestycji zagranicznych.

Członek Rad Programowych „Rejenta”, „Problemów Prawa Prywatnego Międzynarodowego”, „Przeglądu Prawa Handlowego”, „Przeglądu Ustawodawstwa Gospodarczego”.

Członek Association Henri Capitant, członek Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, członek Komitetu Nauk Prawnych PAN Oddział w Katowicach, członek Komitetu Nauk Prawnych PAN, Warszawa (2007 – 2011), członek Rady Zarządzającej UNIDROIT w latach 2013 – 2018.

Radca prawny (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach). Wspólnik w kancelarii prawniczej ADP Popiołek, Adwokaci i Radcowie Prawni, Spółka Partnerska z siedzibą w Katowicach.

dr Piotr Rodziewicz dr Piotr Rodziewicz
left img

Adiunkt w Zakładzie Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor publikacji z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego oraz międzynarodowego postępowania cywilnego. Wykonawca w kilku międzynarodowych projektach badawczych. Prelegent na licznych konferencjach międzynarodowych, w tym m. in. w Rio de Janeiro, Monachium i Singapurze. Wykonuje zawód adwokata. Counsel w kancelarii adwokatów i radców prawnych T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski sp.k. Kieruje pracami oddziału kancelarii we Wrocławiu.

prof. Marek Safjan prof. Marek Safjan
left img

Uznany prawnik i autorytet w dziedzinie prawa cywilnego, medycznego, europejskiego oraz konstytucyjnego. Przez wiele lat był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie pełnił również funkcję prorektora. Od 1997 roku był sędzią, a w latach 1998-2006 Prezesem Trybunału Konstytucyjnego. W 2009 roku został sędzią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Prof. Marek Safjan jest autorem licznych publikacji naukowych, które mają istotny wpływ na dyskurs prawny w Polsce i Europie. Jego rozległa praca naukowa, zaangażowanie w działalność społeczną i oddanie służbie sędziowskiej świadczą o nadzwyczajnym zaangażowaniu w propagowanie idei praworządności, demokracji i wolności.

prof. dr hab. Maciej Szpunar prof. dr hab. Maciej Szpunar
left img

Adwokat, profesor nauk społecznych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w latach 2008–2009 podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w latach 2010–2013 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości. W 2000 r. obronił pracę doktorską z prawa, w 2009 r. został doktorem habilitowanym nauk prawnych, a w 2013 r. – profesorem prawa na Uniwersytecie Śląskim. W 2001 r. został członkiem Izby Adwokackiej w Katowicach i rozpoczął praktykę adwokacką, którą prowadził do 2008 r. Był wówczas także członkiem zespołu prawa prywatnego międzynarodowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości. W latach 2008–2009 zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, po czym w latach 2010–2013 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez te trzy lata reprezentował rząd polski jako pełnomocnik w wielu sprawach rozpoznawanych przez sądy Unii Europejskiej. Chętnie poświęcał się uniwersyteckim badaniom naukowym oraz należał do kolegiów redakcyjnych wielu czasopism prawniczych, w związku z czym jest autorem licznych publikacji z dziedziny prawa europejskiego i prawa prywatnego międzynarodowego. Został mianowany rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości 23 października 2013 r. 8 października 2024 r. został ponownie wybrany na pierwszego rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu.

dr hab. Michał Wojewoda dr hab. Michał Wojewoda
left img

Radca prawny, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu w Edynburgu (LL.M.). Autor licznych publikacji z zakresu prawa cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego. Od wielu lat zajmuje się także problematyką rejestracji stanu cywilnego.

dr hab. Maciej Zachariasiewicz, prof. ALK dr hab. Maciej Zachariasiewicz, prof. ALK
left img

Radca prawny i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych. Profesor na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, autor publikacji z dziedzin prawa cywilnego, prawa prywatnego międzynarodowego, międzynarodowego postępowania cywilnego i arbitrażu. Arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz w Sądzie Arbitrażowym Lewiatan. Uznany w kraju ekspert w dziedzinie międzynarodowego obrotu prawnego i arbitrażu handlowego. Doradza w sprawach cywilnych i handlowych, w szczególności w obszarze stosunków międzynarodowych i sporach o charakterze transgranicznym, zwłaszcza w postępowaniach arbitrażowych. Autor opinii i ekspertyz dla przedsiębiorców i osób indywidualnych, a także spółek skarbu państwa i administracji rządowej. Jako biegły z zakresu prawa obcego (systemy anglo-amerykańskie) przygotowywał opinie dla sądów polskich, a jako ekspert z zakresu prawa polskiego – dla sądów zagranicznych oraz międzynarodowych trybunałów arbitrażowych.

return to top