Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
doktorant
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Rola języka angielskiego w rozpowszechnianiu wyników badań

13.10.2020 - 15:16 aktualizacja 14.10.2020 - 19:25
Redakcja: dianapasek
Tagi: doktorant, język angielski, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki społeczne, pedagogika, prawo, psychologia, socjologia

Szanowni Państwo,

jesteśmy pracownikami Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Badamy dyskurs akademicki, w szczególności zaś rolę języka angielskiego w rozpowszechnianiu wyników badań. O ile sytuacja językowa wydaje się stosunkowo przejrzysta w naukach ścisłych, technicznych i medycznych, o tyle niewiele jest danych na temat sytuacji polskich badaczy reprezentujących nauki społeczne i humanistyczne. Ponieważ brak informacji o ich wyborach językowych, trudno proponować rozwiązania, które mogłyby ułatwić prowadzenie badań i publikowanie wyników. Trudno też o wypracowanie spójnej i satysfakcjonującej polityki językowej w nauce.

By poznać i zrozumieć praktyki językowe w naukach społecznych i humanistycznych w Polsce, przygotowaliśmy ankietę, do której link podajemy niżej. Z prośbą o jej wypełnienie zwracamy się do społeczności akademickiej – badaczy i nauczycieli akademickich związanych z dyscyplinami w obrębie tych dwóch dziedzin. Ankieta jest anonimowa i składa się z 52 krótkich pytań o charakterze zamkniętym, a jej wypełnienie zajmuje około 10 minut. Zwracamy się z gorącą prośbą o odpowiedź na zawarte w niej pytania.

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd-8WN0fQ49OUXwZtptYNwv1nInekk6ilAqWG9cktmS03czbw/viewform?usp=sf_link

 

Krystyna Warchał i Paweł Zakrajewski

return to top