Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kształcenie zdalne: Nie taki Teams straszny jak go malują!

Nauka w trybie zdalnym może początkowo stanowić wyzwanie. W tej części dowiesz się, jak zaplanować naukę zdalną i z jakich form wsparcia możesz skorzystać. Poznasz też narzędzia potrzebne do nauki zdalnej – Moodle oraz Teams.

 

Kilka porad, które pomogą Ci oswoić naukę zdalną 🙂 :

  • Zorganizuj przestrzeń i ustal swoją rutynę dnia – to pozwoli Ci łatwiej przestawić się na tryb studiowania.
  • Mierz siły na zamiary! Planuj pracę tak, aby rzeczywiście była możliwa do zrealizowania – wykonuj zadania jedno po drugim, tak aby sukcesywnie znikały z Twojej listy. Wielozadaniowość to mit, więc im prędzej to sobie uświadomisz, tym więcej czasu zaoszczędzisz.  
  • Jeśli już zorganizowałeś przestrzeń, zaplanowałeś godziny i plan pracy – nie odwlekaj jej rozpoczęcia! O wyznaczonej porze zjaw się przy biurku i zacznij działać 🙂 
  • Zadbaj o czas na regenerację! Przerwy w nauce pomagają w utrwalaniu wiedzy, ale wpływają też pozytywnie na naszą efektywność – w tzw. metodzie Pomodoro proponuje się podział czasowy na 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Zbadaj, co najlepiej sprawdza się u Ciebie i w jakim wariancie jesteś najbardziej wydajny.
  • Aby wykonywać swoje obowiązki rzetelnie i z odpowiednim zaangażowaniem, w pierwszej kolejności musimy zadbać o własny stan psychofizyczny. Bardzo ważny jest sen, odpoczynek oraz aktywność fizyczna. Zadbaj o to, aby w ciągu dnia znalazło się miejsce na te aktywności – przełoży się to na Twoje samopoczucie. Jeżeli zauważysz, że czujesz się przytłoczony lub odczuwasz ciągłe napięcie – nie wahaj się sięgnąć po pomoc i wsparcie, czy to najbliższych, czy specjalistów. Wsparcie psychologiczne znajdziesz pod adresem psycholog@us.edu.pl. Więcej o pracy i nauce zdalnej przeczytasz na stronie UŚ Wspiera: us.edu.pl/us-wspiera/#pracazdalna.

 

Tutoriale do narzędzi e-learningowych znajdziesz pod adresem: koronawirus.us.edu.pl/pl/tutoriale-e-learningowe.

 

Wsparcie w zakresie obsługi i korzystania z narzędzi zdalnych uzyskasz w Centrum Kształcenia na Odległość Uniwersytetu Śląskiego. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat tej jednostki. 

Centrum Kształcenia na Odległość w Uniwersytecie Śląskim jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną prowadzącą działalność w zakresie kształcenia elektronicznego i wykorzystania do tego celu technologii internetowych.

Wszystkie informacje o aktualnej działalności jednostki są dostępne pod adresem: cko.us.edu.pl

Na powyższej stronie można również znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz skontaktować się z pracownikami Centrum (dane kontaktowe są dostępne na stronie www).

POMOC DLA STUDENTÓW

Centrum oferuje pomoc w zakresie problemów technicznych z platformą kształcenia na odległość.

Możemy pomóc lub skierować do odpowiedniej osoby w przypadku różnego rodzaju trudności, np. z dostępem do zawartości kursów lub ocen na platformie czy z przesyłaniem plików.

PLATFORMY WYDZIAŁÓW

Każdy Wydział posiada własną e-platformę, na której wykładowcy umieszczają kursy dla studentów. Lista wszystkich platform dostępna jest pod adresem: el.us.edu.pl

Po wybraniu platformy wydziałowej student loguje się poprzez Centralny Punkt Logowania (CAS), tak jak do portalu USOSweb, a następnie wyszukuje odpowiedni kurs. Z reguły wykładowcy podają jednorazowe klucze dostępu do zapisania się na zajęcia. 

Przy kolejnym logowaniu kurs, do którego student został zapisany, znajduje się już w bloku „Moje kursy, dostęp do niego można uzyskać, klikając w jego nazwę.

Platforma pozwala również na bezpośredni kontakt z prowadzącym i innymi osobami z grupy poprzez blok „Wiadomości. Wszystkie oceniane składowe w kursie są dostępne w tzw. dzienniku ocen, dostępnym w lewym menu pod nazwą: „Oceny.

PYTANIA I PROBLEMY:

Wszelkiego typu pytania lub problemy należy kierować na adres: administrator_moodle@us.edu.pl. Nasz zespół postara się pomóc najszybciej, jak to będzie możliwe. 

Aby ułatwić kontakt, uruchomiliśmy na Facebooku stronę Centrum, gdzie poprzez Messengera można uzyskać potrzebne informacje.

return to top