Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Książka tygodnia

25.11.2020 - 10:53 aktualizacja 25.11.2020 - 11:30
Redakcja: mn
Tagi: historia, literatura

W tym tygodniu jest nią monografia Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej w rzymskich numizmatach zaklęta dr hab. Agaty Aleksandry Kluczek, prof. UŚ z Instytutu Historii UŚ.

„Opowieść o początkach rzymskich, primordia Romana, podlegała w starożytności złożonemu i długo trwającemu ewoluowaniu. Jej wątki, obficie czerpane z tradycji greckiej, etruskiej oraz rzymskiej, tworzyły mozaikę ułożoną z rozmaitych elementów, nie zawsze pozostających ze sobą w harmonijnym czy logicznym układzie, co dostrzegali sami antyczni. Istniało wiele różnych odmian legendy założycielskiej Rzymu, a jej warianty, pobudzane do życia przez licentia poetica, mnożyły się zwłaszcza w poezji, choć o spójną wersję trudno także w dziełach reprezentujących inne gatunki piśmiennictwa. Jeszcze w dobie Republiki połączono legendę trojańską, osnutą wokół postaci Eneasza (Aeneas, Aineias), z legendą rzymską, opowiadającą o losach Remusa i Romulusa” – pisze na wstępie prof. Kluczek.

Od III wieku p.n.e. po IV stulecie na monetach i medalionach starożytni emitenci umieszczali obrazy nawiązujące do postaci oraz wątków mitycznych. Autorka analizuje obecność w rzymskim mennictwie motywów dotyczących początków Rzymu i odwołania do mitu trojańsko-rzymskiego.

Historyczka podjęła w książce rozważania nad atrakcyjnością treści mityczno-fundacyjnych w zmieniającej się przez stulecia rzeczywistości historycznej, dostrzegając w takim przekazie wyraz uznania dla tradycji Miasta nad Tybrem i w taki sposób wyrażaną akceptację rzymskiej tożsamości.

Publikacja, dostępna w wersji papierowej i elektronicznej, jest adresowana do historyków, numizmatyków oraz miłośników starożytnego Rzymu.

dłoń trzymająca otwartą książkę

return to top