Nabór na 1. edycję Uniwersytetu Kulturoznawców

28.01.2021 - 13:05 aktualizacja 28.01.2021 - 14:11
Redakcja: am
Tagi: Uniwersytet Humanistów, Uniwersytet Kulturoznawców

logotypy: UH Uniwersytet Humanistów w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny

Drodzy Państwo,

trwa nabór na 1. edycję ścieżki stacjonarnej Uniwersytetu Kulturoznawców (UK). Pierwsze spotkanie już 27 lutego 2021r.

Ze względu na stan pandemii wszystkie działania w ramach 1. edycji Uniwersytetu Kulturoznawców odbędą się oczywiście zdalnie. Tak, mamy świadomość, że przymiotnik „stacjonarna” (ścieżka) należy wziąć tym samym, przynajmniej na tę chwilę, w cudzysłów. Jeśli tylko pojawi się możliwość przejścia w tryb co najmniej hybrydowy, a tym bardziej – na co wszyscy czekamy – kontaktowy, na pewno to uczynimy!

Kogo zapraszamy?

Kierujemy swoje działania do osób zatrudnionych w sektorze kultury – Pracowników instytucji kultury, takich jak: domy kultury, ośrodki kultury, centra kultury (różnego szczebla administracyjnego), niestudiujących, w wieku 35+. Liczba miejsc jest ograniczona, projekt przewiduje uczestnictwo 30 osób w jednej edycji ścieżki stacjonarnej UK. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Czym jest Uniwersytet Kulturoznawców (w ścieżce stacjonarnej)?

Jest to cykl bezpłatnych spotkań pracowników instytucji kultury z akademikami oraz innymi twórcami i animatorami kultury. Zapraszamy wszystkich, którym zależy na aktualizacji swojej wiedzy kulturoznawczej w bezpośrednim kontakcie z akademickimi specjalistami z różnych przestrzeni kultury. Swoją ofertę kierujemy do pracowników sektora kultury, którzy pragnąc skutecznie dotrzeć do współczesnego człowieka, odczuwa potrzebę sięgania w tym celu do najświeższej wiedzy i nabywania umiejętności z zakresu nowej retoryki, w tym strategii werbalnych, wizualnych i nowomedialnych. Również tych, którzy chcieliby poszerzyć swoje umiejętności pracy w grupie projektowej. Czekamy na osoby, którym zależy ponadto na wymianie doświadczeń w zakresie działań praktycznych z obszaru form animacji kultury, organizacji wydarzeń kulturalnych (festiwali, wystaw, przeglądów itp.) oraz na podnoszeniu standardów oferowanych form dostępu do kultury. Obok naturalnie formującej się wśród naszych Studentów agory, proponujemy możliwość konsultacji z ekspertami promującymi najnowocześniejsze działania w zakresie organizacji i animacji kultury, w tym niestandardowe, pracującymi dla prestiżowych instytucji i organizacji kulturalnych w Polsce.

Jak będzie zorganizowana jedna edycja ścieżki stacjonarnej Uniwersytetu Kulturoznawców?

W tej ścieżce UK spotkania odbywają się w trzech pasmach: wykładowym (10h lekcyjnych), laboratoryjnym (15h lekcyjnych) oraz projektowym (40h lekcyjnych), obudowanym pasmem konsultacji eksperckich (3h lekcyjne).

Planujemy pięć spotkań merytorycznych, poprzedzonych spotkaniem tzw. zerowym, organizacyjnym (27 lutego 2021r.). Przewidujemy, że będą to, kolejno, dwie soboty w marcu oraz po jednej w kwietniu, maju i czerwcu.

Każdorazowo spotkanie będzie się rozpoczynało w godzinach porannych wykładem (2h lekcyjne), do uczestnictwa w którym zaproszeni są wszyscy Uczestnicy UK.

Następnie, po krótkiej przerwie, odbędzie się spotkanie laboratoryjne (3h lekcyjne równolegle w dwóch grupach 15-osobowych). Ostatecznie, wszyscy Uczestnicy spotkają się z wszystkimi Prowadzącymi laboratoria i uzyskają dostęp do tych samych treści.

W wybrane trzy soboty przewidujemy dodatkowo spotkania w grupach projektowych (2 h lekcyjne równolegle w sześciu grupach). Każda grupa projektowa, skupiona wokół swojego Mentora, będzie pracowała przez cały czas trwania 1. edycji UK nad koncepcją projektu w wybranej przestrzeni tematycznej: kino śląskie; nowe media i multimedia; interpretacja dziedzictwa; teatr zaangażowany; zmysły – kultury – projektowanie; kreowanie wizerunku w mediach. W każdym miesiącu przewidziane jest w sumie 8 h lekcyjnych na spotkania każdej grupy projektowej. Terminy spotkań grupy te ustalają indywidualnie ze swoim Mentorem (poza wspomnianymi trzema sobotami, kiedy to sugerujemy odbycie każdorazowo dwugodzinnego spotkania grup zaraz po uczestnictwie w laboratorium).

Każda grupa projektowa będzie miała dodatkowo możliwość skonsultowania swoich pomysłów z ekspertem (na to przewidziane są dodatkowe 3h lekcyjne dla każdej grupy). Forma konsultacji, ich rytm i termin pozostaje do ustalenia między grupą, Mentorem oraz konkretnym Ekspertem.

Jak się zapisać?

Pierwszym krokiem jest  zgłoszenie chęci uczestniczenia poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, który aktywowany będzie 26 stycznia 2021r. o godz. 20:00. Zgłoszenia będą możliwe do wyczerpania limitu miejsc.

Z osobami, które zgłoszą chęć uczestniczenia, skontaktujemy się, aby poinformować o możliwości przystąpienia do dalszych procedur rekrutacyjnych. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji na stronie projektu: http://www.uniwersytethumanistow.us.edu.pl/pl/uniwersytet-kulturoznawcow/o/