Nagroda Literacka im. ks. Jana Twardowskiego – wyróżnienie dla prof. dr. hab. Mariana Kisiela

04.08.2021 - 12:16 aktualizacja 04.08.2021 - 12:16
Redakcja: mn

W lipcu 2021 r. odbyła się narada Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego w celu przyznania nagrody za rok 2021.

Jury w składzie: Wojciech Kaliszewski – poeta, krytyk literacki, wykładowca akademicki, pracownik PAN-u, Barbara Gruszka-Zych – poetka, krytyk literacki, redaktorka „Gościa Niedzielnego”, Grzegorz Zegadło – dyrektor Książnicy Pruszkowskiej, Jan Rodzim – wydawca poezji ks. Jana Twardowskiego oraz ks. Janusz Adam Kobierski – przewodniczący Kapituły, poeta, krytyk literacki po dyskusji głównym Laureatem Nagrody wybrało śp. Jacka Łukasiewicza (21.VI.1934 – 7.III.2021) za tomik „Cięcia” Wydawnictwo j, Wrocław 2020 (10 tys. zł). Ponadto jury przyznało cztery równorzędne wyróżnienia (po 2500 zł). Otrzymali je za swoje najnowsze książki poetyckie następujący autorzy: Maciej Bieszczad „Niteczka”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2020; Krzysztof Czachorowski „Śpiewnik z oka”, Wydawnictwo Arcana, Kraków 2020; Mirosław Dzień „Ptaki, ptaszki”, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2020; prof. dr hab. Marian Kisiel „Zielone pola”, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 2020.

W roku bieżącym Organizatorów wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z jury Nagrody odeszli do wieczności: śp. Tomasz Burek (7.III.1938 – 1.V.2017) oraz oraz śp. Stanisław Grabowski (17.V.1946 – 30.IX.2020). Skład jury ubogaciła swoją obecnością Barbara Gruszka-Zych. Uhonorowanie Laureatów planowane jest we dniu finału Konkursu – w którąś niedzielę października, jeśli pozwoli pandemia. Finał odbędzie się w Sali Koncertowej Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przy Placu Jana Pawła II w Pruszkowie. Laudację o głównym Laureacie śp. Jacku Łukasiewiczu wygłosi Wojciech Kaliszewski.

otwarta książka leżąca na biurku