Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Prof. dr hab. Leszek Drong ze stypendium naukowym w ramach programu Bekker (NAWA)

31.12.2021 - 15:24 aktualizacja 31.12.2021 - 15:24
Redakcja: am

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. Leszek Drong, prodziekan ds. badań naukowych otrzymał półroczne stypendium naukowe w ramach 4 edycji programu Bekker (NAWA) na pobyt w Dublinie.

Stypendium służy realizacji projektu badawczego we współpracy z Long Room Hub Humanities and Arts Research Institute, Trinity College Dublin i jego Dyrektorką, Prof. Eve Patten.

Projekt badawczy, który prof. Leszek Drong będzie realizował w Dublinie, nosi tytuł Challenging Partitions: A Comparative Study of Recent Border Fictions from Northern Ireland and Upper Silesia (Podważanie podziałów. Studium porównawcze współczesnych „powieści granicznych” z Irlandii Północnej i Górnego Śląska).

Tematem prac badawczych będzie m.in. sytuacja na wyspie Irlandii po brexicie, a przede wszystkim jej wpływ na świadomość oraz postawy mieszkańców terenów przygranicznych, a także porównanie historycznych i politycznych okoliczności kształtowania się granic i podziałów w Irlandii z dyskursywnymi przedstawieniami granic Górnego Śląska oraz podziałów geopolitycznych i kulturowych w okresie międzywojennym.

Trinity College Dublin

Trinity College Dublin | fot. Leszek Drong

prof. dr hab. Leszek Drong

prof. dr hab. Leszek Drong

return to top