Książka pod redakcją prof. Przemysława Marciniaka w wydawnictwie Cambridge University Press

21.09.2022 - 11:18 aktualizacja 21.09.2022 - 11:18
Redakcja: mn

Miło nam poinformować, że w wydawnictwie Cambridge University Press ukazała się książka „Byzantine Commentaries on Ancient Greek Texts, 12th-15th Centuries” pod redakcją Baukje van den Berg, Divny Manolovej i Przemysława Marciniaka.

Książka jest pokłosiem projektu badawczego pt. „Historia Intelektualna dwunastowiecznego Bizancjum Przejęcie i Przekształcenie Literatury Antycznej” realizowanego przez prof. dr hab. Przemysława Marciniaka w ramach grantu Sonata BIS-3.

Celem projektu było zbadanie sposobów wykorzystywania literatury antycznej w okresie tzw. długiego dwunastego wieku (czyli za czasów panowania dynastii Komnenów). Rezultaty badawcze przyczynią się do lepszego zrozumienia sposobu, w jaki dwunastowieczni literati przejmowali i kreatywnie przekształcali literaturę antyczną. Wyniki badań mogą zainteresować nie tylko bizantynistów, ale także filologów klasycznych i mediewalistów.

okładka książki "Byzantine Commentaries on Ancient Greek Texts, 12th-15th Centuries" pod redakcją Baukje van den Berg, Divny Manolovej i Przemysława Marciniaka